V českých lékárnách chybí léky na závrať. V sousedním Polsku je ale koupíte bez problémů

19. prosinec 2023 15:44

Pacienti trpící závratí nemůžou v českých lékárnách sehnat potřebný lék. Na trhu je dlouhodobý výpadek. Přitom betaserc je jediným lékem, který na potíže s rovnováhou mají k dispozici, protože za něj není žádná náhrada.  Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že výpadky způsobily problémy ve výrobě a že potíže má dalších 15 evropských zemí.

Betaserc se v českých lékárnách prakticky sehnat nedá. S pacienty to řeší třeba ostravský lékař Jan Hradil ve své ORL ambulanci. „Už několik měsíců jsou období, kdy ten lék není nebo je v malém množství. Nevýhodou u tohoto léku je to, že ho není čím nahradit,“ říká lékař.

Čtěte také

„Většina pacientů byla ochotna jezdit do Polska, kde si ten lék kupovali. A sehnali ho, když nebyl v Ostravě vůbec k dispozici,“ dodává Hradil.

Potíže se závratěmi trápí i autorku této reportáže a tak se rozhodla vyrazit pro lék do Polska. Od svého lékaře si nechala vypsat papírový recept a vyjela za hranice. Tam lék bez problémů sehnala.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob na to, že nedostatkové léky na závrať jsou v Polsku k sehnání, reagoval takto: „Jsou i různé vlny v té výrobě vždycky, že nějaká třeba šarže se vyrábí pro tu zemi, pro onu díky obalům a tak. Tak je to v určitých vlnách v té které zemi.“

Ministerstvo zdravotnictví očekává obnovení dodávek počátkem příštího roku.

Spustit audio

Související