V Dívčím Hradě na Bruntálsku staví dvě nové větrné elektrárny

20. listopad 2023 11:36

Dívčí Hrad na Bruntálsku získá nový příjem do svého rozpočtu. Po téměř 11 letech příprav tam začala stavba dvou větrných elektráren. Vedení radnice chce získané peníze investovat do rozvoje obce. Třeba do bytových domů a sportoviště.

Na poli u obce Dívčí Hrad silně fouká. Firma RenoEnergie tady staví dvě nové větrné elektrárny. Normálně zemědělská krajina je tak rozkopaná a rozrytá bagry a jinými stavebními stroji. 

„Bude to takzvaně nepřímý přínos prostřednictvím rozpočtu obce, do kterého poplynou finanční prostředky z vytočené elektřiny za nájem a spolupráci s vlastníky větrné elektrárny. Předpokládáme, že by se mělo jednat o stovky tisíc ročně,“ říká starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.

Radnice už má taky několik plánů kam peníze potom půjdou. „Je to například multifunkční hřiště, které bychom tady chtěli zbudovat. Je to rozhledna na Dubovci, ale jsou to i další rekonstrukce bytových domů, případně vodovodů a podobně,“ dodává starosta.

Čtěte také

Stavbu elektráren plánovala obec a společnost RenoEnergie přibližně 11 let. Teď už jsou téměř hotové dočasné příjezdové cesty a betonové základy elektráren. Větrníky budou v nejvyšším bodu vysoké 180 metrů. Po jejich dostavění firma zbourá provizorní cesty a obnoví pole v okolí. Vyplývá to z vyjádření projektového manažera Kamila Martiníka, který nám své prohlášení poskytl jen písemně.

„Jedna větrná elektrárna je schopna zásobovat elektřinou okolo 2000 průměrných domácností. Elektrárny jsou umístěné cca 900 m od nejbližší obytné zástavby. V této vzdálenosti – ale už i v menších vzdálenostech okolo 500 až 600 metrů – jsou elektrárny tiché,“ uvádí se v prohlášení.

Stefanos Stamatiadis z Dívčího Hradu bydlí přibližně kilometr a půl od budoucích elektráren. „Nemyslím si, že by elektrárny ovlivnily život v obci. Je to mimo, nikoho se to nijak nedotýká ani vidět to není,“ říká. A podobně uvažuje i Josef Šmíd. Ten má dům asi 1000 metrů od staveniště. „Souhlasím, že to tady bude, protože to může prospět obci. A kdyby jich bylo víc, na škodě by nebylo,“ dodává.

Přibližně za rok by firma měla začít elektrárny testovat v síti. Náklady na stavbu jsou kolem čtvrt miliardy korun.

autor: Adam Tomáš
Spustit audio