V Dobré vyroste dům chráněný zemí

25. březen 2005

Bydlení pod zemí se zahrádkou na střeše - to je, zjednodušeně řečeno, zelené bydlení. Domy postavené v kopci už obývají čtyři rodiny na Zlínsku, které se zapojily do sdružení Zelené bydlení. Další čekají na stavební povolení. Jeden by měl vyrůst v Dobré na Frýdeckomístecku.

Zelené bydlení je u nás narozdíl od mnoha evropských zemí novinkou. Stavby orientované na jižní stranu jsou z čelní části prosklené nebo vybavené okny, zbytek skrývá země. Přesto ani v zadních místnostech, což bývají koupelny nebo šatny, není tma, vysvětluje budoucí majitel domu v Dobré Zbyněk Vašinka.

"Jsou samozřejmě místa v domu, ke kterým není přístupné denní světlo klasickými okny a tam se pak dá použít a používají se takové světelné tubusy, kterými se přivádí světlo ze zemského povrchu. Funguje to i když je třeba zataženo," popsal princip Vašinka.

Zelené bydlení

Nedílnou součástí je technické zázemí s tepelnými čerpadly, zásobníky tepelné energie, rozvody vytápění nebo vzduchotechnikou. Za největší výhodu takového bydlení považuje dokonalou zvukovou izolaci a úsporu energií, hlavně na vytápění.

To znamená nízké náklady na fungování takového domu. Podle výpočtu při porovnání se současně stavěnými domy vychází ta spotřeba asi jako jedna desetina spotřeby standardně stavěného domu. V případě, že bychom to porovnávali s domy, které byly stavěny před patnácti lety, tak je to až jedna patnáctina spotřeby energie," dodává Vašinka.

Stavby domů pod zemí jsou náročnější na přípravu, důležitá je dokonalá izolace. Pokud má majitel dobře zpracovaný projekt, nic nebrání vydání stavebního povolení, říká vedoucí stavebního odboru zlínského magistrátu Petr Skácel. Podle něj se ale stavba takového domu prodraží. "Můj pocit je, že takovýto domek vyjde proti klasickému o půl milionu dráž. To vnitřní vybavení je stejné. Jsou tam složitější terénní úpravy, rozvody sítí."

Zbyněk Vašinka upřesňuje, že cena hrubé stavby se pohybuje kolem 14 tisíc korun za metr čtvereční, u stavby na klíč až 24 tisíce za metr čtvereční. "Náklady na provoz jsou ale, jak už jsem říkal, nižší. Toto všechno by měl člověk zvážit při posuzování nákladů na dům a následné návratnosti."

Mluvit o výhodách a nevýhodách bydlení pod zemí je asi ještě předčasné, obyvatelé si je ale zatím nemohou vynachválit.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio