V Dolní Lutyni budou lidé u eurovoleb taky hlasovat o obří továrně

7. červen 2024 06:20

Lidé v Dolní Lutyni na Karvinsku budou dnes a zítra hlasovat v referendu o plánu na stavbu gigafactory. Obec se jich ptá, jestli má stavbě všemožně bránit. Podle vlády by investice přinesla tisíce pracovních míst a rozvoj regionu. Mnozí místní se ale obávají, že jim to výrazně zasáhne do života.

Šestašedesátiletá paní Helena žije celý svůj život právě ve Věřňovicích. Je vyučenou krejčovou, pak chvilku pracovala na dráze, ale pak se jí zhoršil zdravotní stav a musela odejít do invalidního důchodu. „Jsem proti fabrice, vadil by mi velký provoz,“ říká.

Čtěte také

„Že tam budou betonové ploty a bude to na kopci a nás to vytopí. Budeme tam jak myši v kleci,“ rozčiluje se jednašedesátiletý pan Jan, který továrnu v obci nechce.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ujišťuje, že stát tam zajistí dobrá protipovodňová opatření. „Toto je skutečně strategická investice pro stát, pro tento region. Jsem spíše podporovatel podobné investice, protože ta může být do budoucna naprosto klíčová,“ říká ministr.

I když o Gigafactory ještě vůbec není rozhodnuto, už teď továrna životy lidí ovlivňuje. Příkladem je pan Daniel. Kvůli továrně nemůže dům prodat. „Předtím, než jsme se dozvěděli, že tady bude stát gigafactory, bych dal 100 procent a teď je nula procent zájmu o ten dům. Teď se nikdo neozývá, takže čekáme, co bude,“ dodává.

Výsledky referenda obec oznámí už v sobotu odpoledne.

Spustit audio

Související