V Havířově dnes zahajují provoz sdílených kol

Sdílení kol

Trend sdílených kol dorazil také do Havířova. Magistrát tam dnes zahajuje provoz takzvaného bikesharingu. Lidé si budou moci přes mobilní aplikaci vypůjčit až 80 kol společnosti Nextbike. Německá firma v červnu zvítězila ve veřejné zakázce.

Po odemknutí kola mohou lidé v Havířově jezdit prvních 15 minut zcela zdarma. Za každou další půl hodinu výpůjčky pak zaplatí 20 korun.

0:00
/
0:00

Provoz kol město dotuje částkou bezmála 2,5 milionu korun. V ulicích Havířova je rozmístěných celkem dvacet stojanů.

„Stojany jsou například u železniční stanice v ulici Železničářů, na náměstí Republiky nebo u autobusového nádraží v ulici U Stadionu. Předpokládáme, že nejvytíženější stojany budou v centru města a také u autobusových a vlakových stanic,“ říká mluvčí havířovského magistrátu Michaela Adamcová.

Menším městům v Moravskoslezském kraji se nedaří zřídit službu sdílených kol

Rekola, bikesharing, cyklistika, sdílení kol, zámek

Opava, Havířov a Třinec. Tři města, která se pokusila letos zavést po vzoru Ostravy systém sdílených kol a neuspěla. Buď to byly nabídky provozovatelů moc vysoké, nebo vůbec žádné. Zatímco Opava a Třinec zatím plán odkládají, Havířov ho chce uvést do života ještě letos.

Takzvaný bikesharing bude letos v Havířově fungovat až do konce října. Lidé mohou na nových sdílených kolech jezdit třeba do práce.

„Doufáme, že občané budou kola využívat ať už k přesunu po městě, který zvládnou za těch patnáct minut, které mají bezplatné, tak i třeba k víkendovým vyjížďkám po okolí,“ dodává Adamcová.

Systém sdílených kol už v regionu funguje také ve Frýdku-Místku nebo v Ostravě. Právě ostravský bikesharing by se mohl v budoucnu propojit s nově vzniklým systémem v Havířově.

„Už jsme jednali s oběma městy, takže o té možnosti uvažujeme. Vyčlenili bychom jednu stanici v Havířově a jednu v Ostravě, která by tyto systémy protnula,“ vysvětluje jednatel společnosti Nextbike Lukáš Luňák.

K propojení dvou systémů ale zatím v nejbližší době nedojde. Pokud by si tak někdo v těchto dnech udělal výlet z Ostravy do Havířova a kolo by tam nechal, zaplatil by minimálně servisní poplatek 250 korun.

Spustit audio

Související