V Moravskoslezském kraji je nyní očkováno zhruba 4000 lidí denně

10. březen 2021 11:19

V Moravskoslezském kraji dostává v zhruba 4000 lidí za den vakcínu proti covidu-19. Do regionu dosud přišlo 106.430 očkovacích dávek všech tří výrobců schválených vakcín – Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Zdravotníci zatím podali 93.243 dávek, tedy 87,6 procenta. Vyplývá to z dat, jež dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

„V současné době očkujeme tempem bezmála 4000 očkování za den. Nejvyšší efektivitu vykazují očkovací centra zavážená vakcínou Pfizer. Moderna, která je zavážena do sociálních domovů, jde pomaleji. Nejpomaleji se očkuje v ordinacích, ale ty poskytují důležitý komfort starším pacientům,“ uvedl Vondrák.

První dávku očkování dosud dostalo 62.793 lidí, druhou 30.450. V regionu žije zhruba 1,2 milionu obyvatel.

Čtěte také

Z uveřejněných dat vyplývá, že region dosud získal 69.030 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech, podáno bylo 68.842 z nich, tedy 99,7 procenta. Následuje vakcína Moderna. Kraj zatím dostal k dispozici 21.400 dávek, podáno jich bylo 19.070, což představuje 89,1 procenta. Právě vakcínu Moderna kraj ve větším rozsahu využil pro očkování v sociálních zařízeních. Vakcíny AstraZeneca kraj podle hejtmana zatím získal 16.000 dávek, podáno bylo 5331 dávek, tedy 33,3 procenta.

Hejtman už dříve uvedl, že tento typ vakcíny by kraj chtěl využít pro očkování učitelů, ale vzhledem k nižším nárokům na přepravu se vozí také do ordinací praktických lékařů.

Největší zrychlení tempa

Moravskoslezský kraj byl regionem, v němž se podle dat ministerstva zdravotnictví o víkendu nejvíce podařilo zrychlit očkování. Minulý týden dostalo vakcínu denně průměrně 3000 lidí. Hejtman ČTK v pondělí k víkendovému nárůstu tempa očkování řekl, že kraj postupuje podle očkovacího plánu.

„Snažili jsme se rovnoměrně rozvážet vakcíny, které jsme měli, do všech očkovacích center a byli jsme připraveni na to, že spustíme očkování i přes soboty a neděle v okamžiku, kdy vakcín bude dostatek. Nemá cenu očkovat málo a pak zatěžovat naše zdravotníky, aby chodili ještě v sobotu a neděli do očkovacích center,“ uvedl Vondrák.

Čtěte také

Plán pro očkování podle něj reaguje na zvyšování dodávek vakcín. V Ostravě se navíc otevřelo velkokapacitní očkovací centrum, které funguje jako detašované pracoviště Fakultní nemocnice Ostrava. Centrum kontinuálně navyšuje denní počet naočkovaných, dostat by se v dubnu mělo až na kapacitu 1800 očkovaných za den.

Primátor Tomáš Macura (ANO) ale už dříve uvedl, že centrum má prostorové možnosti pro další případné navýšení kapacity. V dubnu, kdy se očekává další navýšení dodávek vakcín, by kraj chtěl očkovat 11.000 až 12.000 lidí denně, tedy zhruba trojnásobek aktuálního stavu.

Očkování proti koronaviru
zdroj: ČTK
Spustit audio

Související