V Moravskoslezském kraji protestovali zemědělci. Vadí jim vysoké daně či administrativa

23. leden 2024 14:15

Přibližně 40 farmářů v Moravskoslezském kraji dnes vyjelo do ulic na svých strojích. Protestní jízdou ve zhruba 30 traktorech chtěli upozornit na situaci v zemědělství. Nejvíce je tíží třeba byrokracie, vysoké ceny techniky a mizení kvalitní půdy.

Protestující zemědělci se sešli na parkovišti v Dolních Tošanovicích. A po krátké době sedli do traktorů a vydali se na cesty v okolí, až do Ostravy.

Říkají, že v zemědělství je problémů opravdu hodně. Zabrat jim dala inflace i vysoké daně. Nestále ceny pohonných hmot i energii v tom taky hrají roli a samozřejmě stále dražší technika i servis. Dalším problémem je třeba i prodej kvalitní zemědělské půdy na stavbu průmyslových hal i fotovoltaických elektráren. A výše dotací nereagují na aktuální situaci na trhu. A v neposlední řadě byrokracie.

„Přechází se samozřejmě k tomu papírování. Nikoho nezajímá, jestli ten zemědělec jde o půlnoci krávě a velitele a zachrání ho. Ale jde o to, aby ho do sedmi dnů nahlásil do registru, aby bylo naznámkované a já nevím, co ještě všecko k tomu, protože pochopitelně zase buď jsou krácené dotace, nebo už jsou problémy,“ postěžoval si farmář z Těrlicka Karel Kuběnský.

Protestující zemědělci

Protestujícím farmářům v tuto chvíli záleží hlavně na tom, ať se o tom dozví ministerstvo zemědělství. Farmáři totiž chtějí, aby přijel ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) osobně do regionu a vyslechl si jejich problémy. Mají totiž pocit, že o tom, co se teď v zemědělství děje, nemá ministerstvo ani veřejnost žádné povědomí.

Ministerstvo o problémech ví

Podle vyjádření mluvčího ministerstva Vojtěcha Bílého nemá ministr problém do regionu přijet a zemědělce si vyslechnout. Žádný termín ale není. O problémech, které zemědělci nejenom v Moravskoslezském kraji mají, ministr ví a snaží se je řešit.

Plánuje třeba zvýšit podporu zemědělství o 4 miliardy korun ročně. Ministerstvo dnes taky předložilo návrh na změny metodiky kontroly plateb na Evropskou komisi. Byrokratickou zátěž má snížit antibyrokratická komise, ve které zasedají přímo zástupci zemědělců. Ta by měla navrhovat konkrétní úpravy postupů, tak, aby byly co nejméně náročné.

autor: Adam Tomáš
Spustit audio