V Moravskoslezském kraji ubude středních škol

Několik středních škol a učilišť v Moravskoslezském kraji se pomalu připravuje na velkou změnu - v září se sloučí s jinou školou. Důvod je u všech stejný: dětí je málo, a tak je provoz mnohých škol drahý.

V Moravskoslezském kraji se na sloučení právě připravuje devět středních škol a učilišť. Spojí se po dvou či po třech tak, aby měly dohromady více žáků. Krajští úředníci spočítali, že pak vyjde provoz školy levněji. Ušetří na platech učitelů i na nájmech, elektřině a vodě.

Například v Novém Jičíně: Střední odborná škola a učiliště se tu spojí se zdravotnickou školou a obchodní akademií. Vznikne velká střední škola, která bude mít přes tisíc žáků. Ředitelka zdravotnické školy Renata Važanská to vidí jako výhodu. "My jsme se dohodli už v loňském roce, a sice s managementem střední odborné školy a středního odborného učiliště, kdy jsme společně podali na Kraj projekt. Vedly nás k tomu zcela pragmatické důvody - změnit tento školský subjekt ve větší, atraktivnější školu, která bude mít i lepší ekonomické zázemí."

Pro je také ředitel učiliště a střední odborné školy Miroslav Popelík. I když ví, že se sloučením přijdou změny. "Při každém slučování dochází ke změnám oborů, ke změně náplně a může dojít k personálním změnám. Ale myslím si, že ten dopad - pokud bude rozumný management - by se mohl řešit především odchody do důchodu. V podstatě vidím v tom sloučení vytvoření silné střední školy v rámci Nového Jičína, která tu rozhodně potřebná je."

K oběma školám se dobrovolně přihlásila ještě obchodní akademie, která dnes sídlí v Šenově u Nového Jičína. Plánuje, že by se po sloučení přestěhovala do budovy učiliště.

Náměstkyně hejtmana Jaroslava Wenigerová je spokojená. Jak říká, podle ekonomů se vyplatí škola, která má nejméně 400 žáků. Ta novojičínská jich bude mít dvaapůlkrát více. Náměstkyně dodává, že kraj potřebuje spojit především učiliště. "Učiliště jsou velmi drahá. Já vám řeknu příklad: Objela jsem si všechna učiliště, byla jsem v Novém Jičíně a byla jsem i ve Fulneku. Takže jsem přišla do třídy a tam byli tři žáci a na to byl vázán jeden pedagog. Na gymnáziu máte třicet žáků, kteří se dělí pouze na jazyky, možná chlapci a děvčata při tělocviku. Navíc tím, že oni jsou silnější, tak mají i daleko větší šance si třeba dosáhnout na projekty Evropské unie."

Hned v příštím školním roce by měl kraj díky sloučení devíti škol ušetřit zhruba jeden milion korun. Některé se postupně sestěhují pod jednu střechu. To by mělo znamenat další úspory, až sedm milionů korun ročně. Slučování středních škol zřejmě ještě není u konce. Kraj zatím nerozhodl, jak to bude se školami na Bruntálsku a Opavsku. Jasno by měl mít ještě letos.