V Novém Jičíně přestaví bývalé letní kino na relaxační areál. Promítat se bude dál

7. říjen 2017
Novojičínské letní kino je 5 let zavřené

Areál bývalého letního kina v Novém Jičíně už pět let jenom chátrá. Teď ale město plánuje jeho přestavbu na relaxační park, kde by se mělo znovu promítat. Spolu s úpravami prostoru ale zmizí jedna zajímavost, která stavbu bývalého letního kina provází.

Na konci největšího novojičínského parku vede chodník k modré brance, za kterou jsou vidět sedadla bývalého letního kina. Mezi lavicemi už ale roste zeleň a v plátěné střeše, která zakrývá horní část hlediště, jsou velké díry.

„Původně vlastně se tam v rámci akce Z v 60. letech postavilo koupaliště. Ovšem potom zjistili, že jim protéká, tak uvažovali, co s tím. A nakonec to vyřešili tak, že místo koupaliště postavili letní kino, takže diváci vlastně seděli v bazénové vaně,“ vzpomíná vedoucí stálého novojičínského kina Kateřina Novotná.

Za pravdu jí dávají některé detaily, jako třeba stále ještě viditelné vodní přelivy na okrajích zdí okolo hlediště.

Úpadek zájmu nastal na začátku století. Ještě v 90. letech chodily na představení i dvě tisícovky lidí. V poslední sezóně před pěti lety průměrně tři desítky. Konec nastal se zrušením distribuce filmů na filmových pásech.

„Pokud bychom se rozhodli, že půjdeme do digitalizace, byl by to určitě náklad kolem 2 milionů korun. Což samozřejmě i vzhledem k té návštěvnosti nedávalo už moc velký smysl,“ dodává Novotná.

Kvůli nebezpečí zřícení už navíc dělníci rozebrali vysokou konstrukci plátna. Zbytky kina budou příští rok minulostí. Jak říká starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák (ČSSD), architekt právě připravuje plány přestavby.

Hlediště kina se nachází v bývalém bazénu

„Přišel se spoustou zajímavostí a novinek. S velmi atraktivními vodními prvky, které v Novém Jičíně nejsou. Jsou samozřejmě finančně nákladnější, ale dohodli jsme se, že do toho půjdeme,“ dodává starosta.

Z prostoru zmizí všechny ploty a relaxační areál propojí Smetanovy sady s budovou, kterou město přestaví na byty pro seniory. Přibude kavárna a také malý amfiteátr, kde se budou znovu promítat filmy.

„Koupili jsme přenosné multifunkční promítací plátno. Nebude to tak obrovský prostor, bavíme se o nějakých 150 až 200 místech, ale moderně řešený, koncerty a další věci,“ vyjmenovává starosta Dvořák.

Nový Jičín chce ve dvou etapách investovat do přeměny letního kina dvacet milionů korun. Hotovo má být do dvou let.

Novojičínské letní kino už nemá ani plátno
Novojičínské letní kino je 5 let zavřené