V Novém Jičíně si děti hrají v novém. Dvě z tamních školek se chlubí zelenými zahradami

21. květen 2015

Kovové prolézačky a betonové hřiště vystřídala zeleň a dřevěná výbava. Děti z novojičínských školek si hrají na nových zahradách.

Mateřská škola Beskydská v místní části Žilina teď má takzvanou Zahradu dobrodružství. Ve školce v Máchově ulici si děti zažijí přírodu na vlastní kůži.

„Máme tady vrbové bludiště, vybije se tady to, co mají v sobě, takové to přírodno. Můžou si tady hrát s vodou, sadit kytičky,“ popisuje učitelka Pavla Butkovová u truhlíků s maceškami. „S dětmi jsme sázeli také bylinky, o které se budou potom samy starat.“

Paní učitelka nám na zahradě ukazuje, kde všude budou děti zahradničit. Zalévat budou vodou z přírodního jezírka a chybět jim nebude ani kompost. „Vždy u toho bude paní učitelka, ale děti si to budou okopávat, budou se o to starat, aby ty bylinky vyrostly a bylo jich hodně,“ dodává.

Zahradu pokryla čerstvá tráva, je to kompletně nový prostor. Děti tam mají prolézačky a klouzačky, nové chodníky.

„Předtím byla zadní část zahrady od roku 1979 tvořena asfaltovým hřištěm. Ten asfalt už byl značně rozpraskaný, takže tady zůstaly takové úzké chodníčky, ať je kde jezdit na koloběžkách. Většinu teď tvoří tráva, keře,“ říká ředitelka mateřské školy Trojlístek Hana Cholevíková.

Novou zahradu tady architekti a dělníci tvořili necelý rok, stála přes dva miliony korun. Učitelky ji pojmenovaly Příroda na dosah i na dotek.

„Chceme přírodu tímto prostředím vrátit dětem, jak jsme to dříve znávali my, když jsme běhali do potoka a hráli si s mlýnky. Takže zpět přírodu dětem,“ dodává ředitelka školky.

Místní malí zahradníci už se těší, až posbírají svou první úrodu zasazených jahod.

autor: Zdislava Mochová
Spustit audio