V Opavě vzniká první městská semínkovna, fungovat má od září

1. srpen 2017
Semínkovna

Lidé v Opavě budou mít už od září možnost vypůjčit si nejrůznější semínka k zasazení. Už od září se totiž připravuje projekt místní semínkovny. V našem kraji zatím najdeme podobná místa třeba v Havířově, Příboře nebo Frenštátě pod Radhoštěm. O projektu jsme hovořili s Tomášem Skalíkem ze spolku Za Opavu, který s novou semínkovnou přichází.

Jak vás napadl projekt semínkovny a proč jste s ním přišli právě v Opavě?

Inspirovali jsme se samozřejmě jinými semínkovnami. My, jako spolek Za Opavu, se dlouhodobě zabýváme ekologií a protože v Opavě ještě žádná semínkovna není, tak jsme se ujali toho úkolu ji tady vytvořit.

Na jakém principu bude semínkovna fungovat? Představuji si to tak, že si lidé přijdou něco vypůjčit, ale jak potom budou vracet semínka, ze kterých už si třeba něco vypěstovali?

Je to podobný princip, jako se například v předchozích letech objevily veřejné knihovny na formě výpůjčky, kterou člověk přečetl a už ji nepotřebuje, tak ji věnuje knihovně a naopak si z poličky vybere jinou, odnese, přečte... Je to vlastně na bázi výměny a i ty semínkovny takhle fungují.

Mohou vám už nyní zájemci nosit nějaká svá semínka? A jaká by to měla být?

Určitě mohou nosit. My jsme už na webu a Facebooku zveřejnili výzvu, kde je popsán i ten systém, jakým způsobem mohou lidé už teď přinášet do archivu semínkovny svá semínka, aby semínkovna hned od začátku disponovala nějakým fondem.

Kdy hodláte novou semínkovnu otevřít a kde ji najdeme?

Oficiální otevření plánujeme na sobotu 9. září a je to u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví. Bude to v Matičním domě v sídle spolku.

Spustit audio
autoři: Kateřina Huberová, Veronika Fajkusová
  • Životní styl
  • Publicistika
  • zemědělství
  • ekologie
  • Opava
  • Semínkovna