V Opavě začali mezi prvními v kraji nabízet samoobslužný prodej zeleniny ze statku

19. srpen 2023 17:20

Jinde běžný, v Česku podle ovocnářské unie zatím výjimečný: řeč je o samoobslužném prodeji ovoce a zeleniny z farem. Zákazníci si je sami vyberou a peníze hodí do pokladničky. V opavském školním statku takto začali s prodejem slunečnic a jablek, teď nabízejí sezónní zeleninu. A až na výjimky se jim důvěra v zákazníky vyplácí.

Dominika z Opavy chodí často kolem a skoro vždy si něco vybere. To Andrea z nedaleké vesnice ví, pro co si přijela. Za dvě menší dýně hází do pokladničky dvě dvacetikoruny. Z plodin ze školního statku doma vaří pravidelně. Jsou podle ní čerstvější a levnější než v obchodě.

Čtěte také

Jiří Weiss je sem vozí přímo ze zahrady a sadu. „Slunečnice, mrkev, kopr, co jsme ještě měli – feferonky. Co nám vyroste, tak to tady dáme. Třikrát denně to tady doplňujeme a v podstatě nemusíme platit nějakou tu sílu, která tady bude sedět a neví, jestli něco prodá, neprodá,“ říká.

Za tři týdny už takto statek prodal za několik desítek tisíc korun. Zatím prý vždy našli v pokladničce víc peněz, než kolik na pult vyskládali zboží. Našel se jen jeden nepoctivý klient. „Poprvé to otevřel šroubovákem, podruhé nevím čím a teďka jsme tady svařili na dílně takovou bytelnou pokladničku, takže ta se nedá odnést už vůbec,“ dodává Weiss. Zloděje natočila kamera a už ho má policie.

Školní statek se takto chystá prodávat tak dlouho, dokud bude co. „Ještě tady přibudou okrasné dýně a nějakou kytičku možná tady na podzim dám, nějakou macešku nebo chryzantému,“ plánuje Jiří Weiss.

Zdeňka Klemšová z regionální pobočky ovocnářské unie neví o nikom jiném, kdo by v Moravskoslezském kraji takto své výpěstky prodával. „Je to výjimečné. Třeba v Rakousku si lidé přímo sbírají z pole a tam platí do pokladničky. Můžu uvést příklad třeba z Francie, kdy někteří farmáři mají u sadu automat na prodej ovoce, to už je něco lepšího,“ říká.

V Česku je zatím samoobslužný prodej založený na důvěře známý díky lesním a lučním barům. A někde si takto lidé mohou koupit i květiny.

Spustit audio