V Ostravě se i dnes podporoval Tibet

Vlajka Tibetu

Členové české asociace Falungong si dnes dali sraz v centru Ostravy. Na Masarykově náměstí protestovali proti pronásledování a mučení stoupenců stejnojmenné tradiční metody rozvíjení těla a mysli v Číně. Pokračuje také další akce na podporu Tibetu. Jednou z nich je i Festival pro Tibet.

V rámci festivalu zavítá do ostravského klubu Benátky svérázný cestovatel Pavel Knebl. Spolu se svou přítelkyní Janou strávil rok a půl extrémním putováním na kolech - mimo jiné také v Tibetu. V Atlantiku pak bude řeč o buddhismu.

V centru Ostravy dnes protestovali členové české asociace Falun Gong. Jednatel Kamil Rakyta uvedl, že Falun Gong má kořeny ve staré Číně a i přes nesouhlas tamní vlády se mu věnuje několik desítek miliónů lidí v této části světa. Za to bývají často mučeni a zabíjeni, říká Kamil Rakyta.

Tibetská vlajka v budově Nové radnice

"V roce 1999 byl Falun Gong v Číně zakázán a lidi, kteří se ho nechtějí vzdát, protože jim pomohl po zdravotní stránce, pronásledují a umísťují do pracovních táborů. Nejčastější příčinou smrti bylo umučení - od šoků elektrickými obušky po pálení žhavými železy. Prostě hrůzy," tvrdí Rakyta.

Protestní a kulturní akce navazují na včerejší celosvětovou akci Vlajka pro Tibet. V České republice se k ní připojilo na 200 radnic. Akt vyvěšení vlajky připomíná násilné potlačení tibetského povstání ve Lhase v roce 1959 a symbolizuje podporu zemi, která se již několik desítek let snaží o získání národní svébytnosti a dosažení svobody.

Mnohá města se k akci opět odmítla připojit. Patří mezi ně například Karviná, Frýdek-Místek nebo Český Těšín. V Ostravě sice vlajka vyvěšena byla, ale uvnitř budovy - ve foyeru Nové radnice. Také v Třinci vlajku nevyvěsili.

"Město Třinec zatím nikdy nevyvěšovalo vlajku Tibetu. Ani tuto vlajku nemáme. S požadavkem na její vyvěšení se na nás sice každoročně obrací prodejci vlajky, ale dosud se na nás s tímto požadavkem neobrátil žádný třinecký občan. Tím pádem to nebylo projednáváno ani v radě ani v zastupitelstvu," dodává tajemnice Městského úřadu v Třinci Alena Sikorová.