V Ostravě se příští rok začne stavět Integrované bezpečnostní centrum

4. srpen 2004

Moravskoslezský kraj jako jediný bude mít Integrované bezpečnostní centrum. Společný dispečink regionálních hasičů, zdravotníků i policistů začne fungovat zhruba za tři roky. Přijde na 180 milionů korun a zaplatí ho město, kraj i stát. Lidé z různých částí regionu změnu při tísňových voláních vůbec nepocítí. Pomoc ale bude kvalitnější.

"Lidem z Bruntálu bude pomáhat tak jak v současné době dispečerské stanoviště v okrese. Ten dispečer už bude mít k dispozici ohromnou databázi, bude mít mapové podklady v trojrozměrných pozicích. Může navádět například vrtulník a bude mít komunikační možnosti od mobilních, přes rádiové spojení, pevné linky až po satelitní navigaci," vysvětluje hejtman Evžen Tošenovský.

Kromě dispečerů tísňových linek bude ve středisku sídlit také ostravská Městská policie, vznikne tam výjezdové stanoviště záchranky a uvažuje se také o vybudování přistávací plochy pro vrtulník. Budova bývalé Mety měla původně sloužit výrobním družstvům tělesně postižených a chátrá už jedenáct let. Příští rok odstartuje přestavba, která ji změní na řídící centrum regionu nejen v případě krizových situací. "V tom je vlastně ten unikát toho řešení, že tady se to dává do jedné místnosti. Jak štáby - to znamená celý personál v krizových štábech, tak dispečeři jednotlivých subjektů," říká náměstek ministra vnitra a šéf republikových hasičů Miroslav Štěpán. Podle něj by se tímto projektem v budoucnu mohli inspirovat i ostatní kraje.

řídící pracoviště ostravských záchranářů
autor: mik
Spustit audio