V Ostravě začíná příjem žádostí o kotlíkové dotace. Úředníci čekají velký nápor

Krajský úřad v Ostravě se od 10 hodin dopoledne chystá na příjem elektronických žádostí o kotlíkové dotace. Hejtmanství čeká v prvních minutách velký nápor a proto posílilo kapacity serverů.

Úřad rozdělí půl miliardy korun a nově mohou lidé využít i bezúročné půjčky. Mnoho radnic také zřídilo speciální kotlíkové poradny. Jednou takovou poradkyní se stala i Marcela Vávrová z ostravského magistrátu. Přímo v kanceláři pomáhala na počítači lidem vypsat žádost o dotaci.

„Většinou tu pomoc tady potřebují starší lidé, kteří nemají doma počítač. Tak si tady s nimi sedneme a pomůžeme jim s vyplněním. Také nám hodně volali do kanceláře, takže zájem byl,“ říká Marcela Vávrová.

S různými příspěvky se tentokrát dotace na Ostravsku může vyšplhat až na 145 tisíc korun. „Lokální topeniště mají na zhoršeném ovzduší v Ostravě třetinový vliv, proto motivujeme lidi, aby si vyměnili starý kotel za nový,“ upřesnila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Krajský úřad čeká velký zájem a pro jistotu udělal i zátěžový test svých technologií. „Vzhledem k očekávanému velkému zájmu v prvních minutách spuštění jsme upravili zaregistrování odeslané žádosti v přesnosti na mikrosekundu. Tím je zaručeno, že žádost získá spravedlivě číslo podle okamžiku odeslání,“ potvrzuje mluvčí hejtmanství Miroslava Chlebounová.

Moravskoslezský kraj dosud na kotlíkových dotacích vyplatil miliardu korun.

Spustit audio
autor: ada

Související