V ostravské huti stále vládne nejistota kvůli potížím mateřské firmy

6. duben 2021 12:32
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letecký pohled na areál společnost ArcelorMittal Ostrava (někdejší NHKG)

Strach a nervozita. Tak to teď vypadá v ostravské huti. Do problémů se dostala mateřská společnost, která vlastní firmu Liberty Ostrava. Pracuje tam šest tisíc lidí. Ohrožené mohou být výdaje na provoz, ale také investice, třeba plánovaná stavba nové ocelárny.

Výroba jede naplno, o polovinu více než loni, cena oceli je vyšší o 50 procent, u plechů je dokonce na 13letém maximu. Přesto v huti nikdo neví, co se stane.

„Je to velice nervózní, protože zprávy, které přicházejí zvenčí, nevěští nic dobrého. A to se odráží jak na zaměstnancích, tak i na tom, jak to tady ve firmě vypadá,“ potvrdil odborový předák Petr Slanina.

Vlastníkem huti je britská GFG, její hlavní věřitel pořádal o insolvenci. Vláda v Británii pomoc odmítla. Zatím se vyčkává.

„Skupina GFG, do které patříme, se nyní snaží zajistit dlouhodobé refinancování podniku. Do doby, než bude vše uzavřené, musíme s hotovostí nakládat velmi obezřetně,“ dodává mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Čtěte také

Výhodou je dobrá situace na ocelářském trhu. Důvody k optimismu jsou, myslí si Petr Smutný, expert na restrukturalizace ze společnosti PricewatterhouseCoopers.

„Vlastní společnost získala stabilizační úvěr garantovaný EGAP ve výši dvou miliard. Takže si myslím, že společnost jako taková by měla být stabilizovaná. Samozřejmě dlouhodobé řešení se bude muset hledat v rámci nastavení vztahu s akcionářem,“ dodává Smutný.

Kdo ale zabrání tomu, že peníze z výroby v Ostravě nezmizí, stejně jako emisní povolenky, obává se odborář Petr Slanina. „Když skupina nebude mít finance, bude se snažit si pomáhat. Naše firma momentálně jede a tím pádem by měla i vydělávat,“ říká Slanina.

Je otázkou, do jaké míry tato situace zbrzdí také plánovanou stavbu nové ocelárny v Ostravě. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je prioritou vlády zachování všech pracovních míst.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související