V ostravské Nové Vsi mohou znovu stavět domy i v místech, kde řádila povodeň

3. srpen 2022 11:20

V ostravské části Nová Ves se oživila výstavba nových domků. A to v místech, odkud lidi v roce 1997 vyhnaly ničivé povodně. Novou výstavbu tam léta nedovoloval územní plán. Ten se ale nedávno podařilo změnit.

Dlouho tu bylo několik volných parcel po zdemolovaných domech, které už se po povodni nevyplatilo opravit. Dům s bílou fasádou na Bartošově ulici už je teď ale skoro hotový.

Čtěte také

„Na jedné straně cesty se může stavět, na druhé ne, to je prostě špatně. Od roku 1997 tady voda nebyla, jsou zvednuté hráze. Vždycky může přijít voda, ale to může přijít kdekoliv,“ říká u domu stavebník.

Dlouho tady lidé stavět nemohli. Teď se do proluk vrátil život. Nové domky si lidé postavili v lokalitě kolem ulic Bartošova a Na lánech. „Nám se povedlo v té lokalitě, kde voda nejdéle stála – to znamená v té severní části, kde byla svého času stavební uzávěra – domluvit s Povodím Odry, s životním prostředím a s magistrátem na tom, že v místě té bývalé zástavby se znovu stavby povolují. Mají určitá omezení, to znamená podsklepení a podobné věci, ale prostě dá se v těchto místech stavět. Tam se nám ta změna územního plánu povedla,“ popisuje nezávislý starosta Nové Vsi Tomáš Lefner.

Jestli se v budoucnu Nová Ves rozroste ještě víc, to zatím není jasné. „Pozemky k výstavbě tady jsou. Asi by se musely udělat striktní limity, aby to neznečišťovalo životní prostředí – nacházíme se v pásmu ochrany vodního zdroje. To je jasné, toto respektujeme. Ale zase si nemyslím, že mít tady jen pole a trávu je to pravé. Tam bychom chtěli najít nějaké kompromisní řešení,“ dodává Lefner.

Co se týká protipovodňových opatření, těch se po roce 1997 udělalo v této části Ostravy hned několik.

Spustit audio