V ostravské zoo můžete vidět mládě binturonga. Narodilo se před měsícem

12. červen 2023 06:31

Zvíře tohoto podivného jména patří mezi šelmy a v ostravské zoo ho najdete v Pavilonu indických šelem. První týdny života trávilo mládě v bezpečí budky, nyní už se vydává na průzkum dalších prostor.

Mládě binturonga se v ostravské zoologické zahradě narodilo 9. května chovnému páru v Pavilonu indických šelem. „První týdny po narození trávilo v bezpečí boudy, postupně už se ale začíná odvažovat i do prostor mimo ni. Pohlaví zatím neznáme, první kontrola proběhne zhruba za měsíc, teď ještě nechceme samici rušit. Jedná se o zkušenou matku, která o svého potomka příkladně pečuje,“ vysvětluje zooložka Adéla Obračajová.

Jedná se už o páté mládě, které samice odchovává. Tři její potomci byli na doporučení koordinátorky chovu této největší cibetkovité šelmy převezeni do jiných zoologických zahrad. Čtvrté mládě pobývá aktuálně ve společném výběhu s vydrami malými v expozici Čitván, ale i toto čeká na transport do některé z partnerských zoo.

Binturong (Arctictis binturong) žije v tropických lesích od Nepálu až po Malajsii, na ostrovech Sumatra, Jáva, Borneo a Palawan. Dobře šplhá po stromech. Při pohybu ve větvích si pomáhá dlouhým chápavým ocasem (mláďata jsou schopna se za něj i zavěsit). Je aktivní převážně v noci, den tráví zpravidla spánkem v korunách stromů. I když patří mezi šelmy, je binturong spíše všežravý. Je veden v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) jako zranitelný druh (Vulnerable). Za posledních 30 let klesla jeho populace o 30 %! Příčinou poklesu je ničení přírodního prostředí z důvodu těžby surovin a přeměny na zemědělskou půdu. V současnosti se jedná zejména o zakládání plantáží palmy olejné. Je také nelegálně loven pro penisovou kůstku, která je využívána v tradiční čínské medicíně.

autor: tif
Spustit audio

Související