V ostravském Gongu se dalo do pohybu desetimetrové kyvadlo architekta Pleskota

17. listopad 2021 10:00

V ostravské Multifunkční aule Gong v industriálním areálu Dolní Vítkovice se dnes poprvé dalo do pohybu obří desetimetrové kyvadlo architekta Josefa Pleskota. Natrvalo se přestěhovalo z Prahy do Ostravy.

Objekt, který rozhoupal sám autor, bude sloužit jako pojítko mezi světem techniky a umělecké abstrakce. ČTK to řekla mluvčí areálu Eva Kijonková.

Kyvadlo bylo umístěno v prvním patře Gongu. „Zde vznikne nový výukový prostor, který bude spojovat výuku matematiky s humanitními vědami. Emoce a vzorce v jednom,“ řekl dnes při rozhoupání kyvadla ostravský podnikatel Jan Světlík, který za projektem Dolních Vítkovic stojí.

Rozkývá ho lidská energie

Pleskotovo desetimetrové, zhruba dvě tuny vážící kyvadlo bylo původně umístěno v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Objekt je podle autora poctou technickým dovednostem člověka. Podle Pleskota do něj lze vložit jak neklid, tak klidnou lidskou energii. V Praze bylo instalováno v kostele během loňských Velikonoc nad hlavami věřících. V Ostravě visí na betonové stěně. Objekt je vyroben z klasických materiálů, jako je dřevo a kov.

Ke svému rozhoupání kyvadlo potřebuje lidskou energii. „Vydrží se pak kývat přibližně tři a půl minuty, což je doba, po kterou přibližně trvá katolická modlitba Vyznání víry – credo,“ uvedl Pleskot.

Čtěte také

Architekt Pleskot vede vlastní architektonickou kancelář AP ateliér. Za své realizace získal řadu ocenění a významně se podílel i na proměně Ostravy. Podle jeho návrhů byla například revitalizována právě Multifunkční aula Gong, vybudován Svět techniky, Bolt Tower, objekt Heligonky nebo Zemědělského muzea v Dolní oblasti Vítkovic (DOV).

Nyní pracuje na projektu lávky přes řeku Ostravici, která příští rok propojí centrum města s areálem Dolních Vítkovic. Je rovněž autorem dosud neuskutečněné přístavby Galerie výtvarného umění pod názvem Bílý stín v centru města.

zdroj: ČTK
Spustit audio