V Píšti začala stavba provizorního vodovodu. Skončí nouzové zásobování cisternami

16. květen 2018
Stavba suchovodu v Píšti na Opavsku

Na pitnou vodu z cisteren je odkázaná už téměř dva měsíce obec Píšť na Opavsku. Vyschl tam jediný zdroj v hloubkovém vrtu a voda se musí dovážet. Teď začala stavba provizorního vodovodu, který bude vesnici zásobovat několik měsíců.

Správa státních hmotných rezerv sem přiváží z okolních vesnic jednu cisternu pitné vody za druhou už od Velikonoc. Zhruba za dva týdny to ale skončí. Právě teď začíná stavba takzvaného suchovodu, speciálního potrubí, které připomíná pevnou více než dvoukilometrovou hadici, k nejbližšímu hydrantu.

„Suchovod se potáhne z Píště do Vřesiny. Je to vlastně výraz pro provizorní vedení vody,“ vysvětluje Lukáš Tejzr ze Severomoravských vodovodů a kanalizací (SmVaK). „Určitě to bude stačit pro celou vesnici,“ dodává.

Strach ze sucha přiměl obec Píšť na Hlučínsku k odběru pitné vody z Polska

Voda je základ života. Vodovodní kohoutek (ilustrační foto)

Strach ze sucha nutí starosty některých obcí, aby se pojistili pro případ z dalšího úbytku spodní vody. Například v Píšti na Opavsku naplánovali neobvyklý krok - celá vesnice se připojí k hydrantům na polské straně státní hranice.

Je to pořád ale jen provizorní řešení, jde totiž především o čas a přípravu stavby normálního podzemního vodovodu. „Máme jasný horizont – do zimy, ať nám to v tom suchovodu nezamrzne. To je pro nás stěžejní,“ říká starosta Daniel Fichna (nez.).

I když problémy s vodou mají i další vesnice, to, co se teď děje v Píšti, je i podle vodohospodářů mimořádnou situací. A nikdo nedokáže vyloučit, že něco podobného budou v budoucnu řešit i další obce, třeba v této části regionu.