V Řepištích vzniká ojedinělý dětský domov rodinného typu

Sám doma

O deset dětí se rozroste rodina Renáty a Jiřího Filatových. Dvojice totiž povede nový dětský domov, který chce v Řepištích na Frýdeckomístecku vybudovat ostravsko-opavská diecézní charita. Děti se do nového domova nastěhují koncem příštího roku. Už teď ale Renáta Filatová připravuje vlastního pětiletého syna. Jak říká, bude jí velkou oporou.

S nápadem založit dětský domov rodinného typu přišla Ostravsko-opavská diecézní charita už před několika lety. Teď má od Řepiště dlouhodobě pronajatý dům a shání peníze na jeho rekonstrukci. Jde o několik milionů korun, a tak se do nového domova děti z ústavů nastěhují nejdříve koncem příštího roku. Charita už ale ví, kdo budou jejich rodiče. Vybrat se je podařilo až na čtvrtý pokus. "Vždy jsme skončili na tom, že manželský pár to po nějaké době vzdal. Teď si myslím, že máme konečně ten správný," říká šéf charity Jiří Hořínek.

K vlastním čtyřem dětem teď manželům Renátě a Jiřímu Filatovým přibude dalších deset dětí. Paní Renáta se těší. Jak sama říká, nijak zvlášť se nepřipravuje. "Lásku v sobě člověk má a já, myslím a doufám, že jí mám v sobě dost. Sílu a podporu čekám od Boha, protože jsem věřící člověk. Těším se na ty děti."

rodina

Na nové sourozence se ale snaží připravit nejmladšího, pětiletého syna. Ostatní děti jsou už dospělé, takže si benjamínek zatím nemá s kým hrát a podle paní Renáty mu další sourozenci v rodině vyloženě chybějí. "Spoléhám hodně na svého syna, protože ten ty děti dotáhne jakoby k srdci. Tam vidím obrovskou pomoc. Ne v tom, že by mi pomáhal třeba prát pleny, ale právě tou psychikou - jak to bývá u přirozených sourozenců. V tomto směru bude na něm hodně odpovědnosti, aniž by to tušil."

V rodině Filatových najdou nový domov i děti z východu, které žijí v našich ústavech. Jiří Filat je původem z Ruska. Jejich mentalita je mu proto blízká a navíc tyto děti podle paní Renáty nemají příliš mnoho šancí. "Mnohé rodiny se tam skládají, z posledních peněz se vydají, aby naložily na auto třeba dvanáctiletého syna - pro jeho lepší budoucnost. A pošlou ho třeba do Evropy. Ti rodiče musejí být v šílené situaci."

Impulsem k práci s dětmi byl pro Filatovy příběh ukrajinských manželů, kteří ve své zemi založili dětský domov. Kvůli problémům s mafií ale společně se svými svěřenci museli utéct za hranice.