V sobotu se rozsvítí dominanta Ludgeřovic

13. říjen 2004

V Ludgeřovicích chystají velkou slávu. Dominantou obce s 4600 obyvateli je cihlový kostel svatého Mikuláše z počátku 20. století. Jeho stavba začala v roce 1905 a v roce 1907 se dočkal vysvěcení. To bude v době stého výročí potřeba náležitě oslavit. Generálku oslav si obec dá už tuto sobotu.

"Naše snaha byla o zvelebení této stavby, která je dominantou Ludgeřovic a blízkého okolí. Takovou třešničkou na dortu je venkovní osvětlení, které jsme připravili a chceme se teď tímto pochlubit. To osvětlení jsme začali připravovat asi před třemi lety, kdy jsme požádali VŠB-TU, zda by některý student mohl zpracovat diplomovou práci na téma venkovního osvětlení našeho kostela," říká místostarosta Ludgeřovic Petr Baránek.

To se povedlo. Před dvěma lety se kolotoč vedoucí k osvětlení kostela roztočil. Projekty, výroba, dotace z krajského úřadu a na konci stojí červený cihlový kostel se světly, která jen podtrhnou jeho krásu. "Osvětlení je koncipováno tak, aby bylo současně velmi úsporné. Jedna noc tak vyjde na šedesát korun, tedy jako krabička cigaret. První takové rozsvícení proběhne 16. října v 21:00. Bližší setkání začne už o dvě hodiny dříve. Bude tam hrát místní dechová hudba pana Ondruše a také kapela Veselá Bída. Kostel pak slavnostně rozsvítí biskup František Václav Lobkowicz," přibližuje slavnostní večer místostarosta Baránek.

Chrám sv. Mikuláše

Obec kostel na slavnostní okamžik připravovala. V jeho okolí provedla ve spolupráci s památkáři několik úprav. Objekt se tak dočkal opravy plotu, který odděluje kostel od hřbitova, a výměny střechy a okapů kaple, z které vycházejí pohřby. Podařila se také oprava kříže na hřbitově i toho před kostelem, jenž připomíná původní dřevěnou sakrální stavbu. Tím ale úpravy kolem kostela svatého Mikuláše nekončí, říká místostarosta. "Do budoucnosti se připravujeme na přestavbu zahrady na park tak, aby byla zpřístupněna všem občanům. Rádi bychom také zvelebili průčelí kostela, ale to je zatím jen ve formě studie."

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio