V souvislosti se sněhem měli moravskoslezští hasiči od pátku 141 výjezdů

3. prosinec 2023 22:33

Silnice v Moravskoslezském kraji zůstávají nadále sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Sníh, kterého od pátečního odpoledne do dnešního poledne napadlo i v nižších polohách okolo 30 centimetrů, na několika místech zastavil dopravu. Vždy se jí ale po čase podařilo obnovit.

S odklízením sněhu v regionu pomáhalo i několik vozidel hasičů, kteří na cisterny nasadili pluhy. ČTK to dnes ráno řekli mluvčí moravskoslezské policie a hasičů Pavla Jiroušková a Kamila Langerová. Hasiči v kraji od pátku zaznamenali v souvislosti s počasím 141 výjezdů.

Čtěte také

Od pátku je pro nákladní automobily s hmotností nad 12 tun uzavřený zhruba dvacetikilometrový úsek silnice I/56 z Ostravice přes Bílou na Horní Bečvu ve Zlínském kraji. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Nesmí se tam solit a kamiony mívají v kopcích problémy. V minulých letech uzavírka platila jen v době, kdy napadlo více sněhu. Letos Moravskoslezský kraj rozhodl o plošném uzavření v době od 1. prosince do konce března.

Nejhorší situace byla v sobotu a dnes dopoledne. Odpoledne se situace začala uklidňovat a sněžení ustalo. „Řešili jsme hlavně komplikace v dopravě. Nic ale nebylo takového charakteru, aby se uzavíraly silnice,“ řekla Jiroušková. V sobotu večer policisté pro vozy nad 3,5 tuny zastavili dopravu na silnici mezi Opavou a Fulnekem. V kopcích tam uvízlo několik kamionů. Osobní auta mohla s opatrností projet. Dnes v poledne se podařilo dopravu obnovit i tam.

Chumelí se, chumelí... Sobotní večer v Ostravě-Porubě

Jiroušková dodala, že za sobotu a dnešní den policisté evidují více než 150 dopravních nehod. „Obešly se bez vážnějších zranění. Často se jednalo o automobily, které vyjely mimo silnici či narazily do dopravních značek,“ uvedla.

Hasiči od pátečních 12:00 zasahovali u 276 událostí. Ve 141 případech to byly události spojené se silným sněžením. „Od pátku jsme vyprostili 35 autobusů, 19 sypačů, devět kamionů a 24 ostatních vozidel,“ uvedla Langerová. Nejčastěji vyprošťovali právě vozy uvízlé ve sněhu, dnes se přidaly i větve spadlé pod tíhou sněhu.

Hasiči nasadili i pluhy

Několik jednotek hasičů pomáhalo i s odklízením sněhu. „Od sobotního večera s odklízením sněhu pomáhají dobrovolné jednotky hasičů z Martinova, Krásného Pole a Hošťálkovic. Nasadili jsme i dva vyprošťovací automobily záchranného útvaru v Hlučíně,“ řekla.

Tuto výpomoc podle hasičů umožňují především speciální podvozky jejich vozidel. Vybrané jednotky na nich mají adaptéry pro montáž sněžných pluhů.

Hasiči nasadili pluhy

Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl uvedl, že sanitky zasahovaly u lidí, kteří se zranili při pádu na sněhu či ledu. „Ošetřovali jsme téměř tři desítky pacientů po pádech na zasněžených či namrzlých chodnících, schodech či cestách. Chodci utrpěli zranění ve všech částech Moravskoslezského kraje, nejčastěji se přitom jednalo o středně závažné poranění některé z končetin, ve třech případech hlavy a ve dvou hrudníku. Pouze tři pacienti byli seniorského, všichni ostatní pak mladšího nebo středního věku,“ doplnil.

zdroj: ČTK
Spustit audio