V Těšíně nezabíjel exotický had, ale zřejmě obyčejný hmyz

4. srpen 2004

Jednašedesátiletá žena, která v úterý zemřela v nemocnici Podlesí v Třinci na Frýdecko-Místecku, nezemřela na následky uštknutí exotického prudce jedovatého hada, což naznačovaly původní informace. Možnost uštknutí vyloučily předběžné výsledky pitvy. Podle nich mohl smrt způsobit hmyz, jenž se u nás běžně vyskytuje, pravděpodobně sršeň nebo vosa. Rostoucí nervozita v místní části Dolní Žukov, která tam panovala, tak může zase opadnout.

"Příčinou úmrtí ženy bylo selhání krevního oběhu. U ženy se projevila anafylatická reakce na bodnutí, případně kousnutí hmyzem. Dle vyjádření soudních lékařů se vzhledem k uvedené lokalitě mohlo jednat o sršně nebo vosu," řekla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Výsledek soudní pitvy byl znám až v odpoledních hodinách. Dopoledne ještě lidé v Dolním Žukově o takovém rozuzlení netušili. Nálada mezi nimi byla stísněná, zvláště když zmizely pásky, kterými policisté prostor uzavřeli. "Syn sem nebude chodit," řekl jeden z námi oslovených místních obyvatel. "Každý se bojí, nejen já. Celá osada," přiznala postarší žena.

sršeň

Poté, co se lidé v okolí těšínské přehrady dozvěděli skutečnou příčinu úmrtí ženy, si hluboce oddechli. Policisté však verzi o hadovi ještě zcela neopustili. Kontaktují okolní chovatele exotických zvířat a zjišťují, jestli někomu z nich nějaký had neutekl. Teprve po důkladném prověření bude jasné, zda se nebezpečný plaz v oblasti skutečně nachází nebo šlo jen o fámu. Je už ale jisté, že had smrt ženy nezpůsobil.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio