V těšínské nemocnici zkoušejí nového terapeuta – poníka Sofii
Za pacienty do nemocnice Agel Český Těšín přišel neobvyklý terapeut, poník Sofie. Dlouhodobě nemocní si Sofii mohli pohladit a zkusit nakrmit. Pro pacienty s omezenou hybností je krmení živého zvířete velkou motivací. Podle fyzioterapeutů ale pozitivně ovlivňuje vlastně všechny smysly. Ležícím i vozíčkářům Sofie navíc zlepšila náladu.
Poník Sofie klidně prochází oddělením dlouhodobě nemocných v těšínské nemocnici. Se svou majitelkou si to zamíří rovnou do pokoje jednoho z pacientů.
„To je něco neuvěřitelného. Člověk tu je nějakou dobu a takový živý tvor, kterého ještě člověk znal z mládí, to je deviza, to je diamant,“ říká pan Miroslav a s úsměvem si hladí poníka, který klidně stojí u jeho postele.
Na oddělení už je nějakou dobu přítomnost živého zvířete, jak sám říká, ho nesmírně potěšila. „Je to skutečně dobrý nápad a koníci jsou úžasní,“ dodává.
V těšínské nemocnici měl poník premiéru, hned ale sklidil pozitivní reakce a to dokonce i u těch, kteří už se moc pohybovat nemohou. „Řekl bych, že je to taková efektivnější forma canisterapie, protože ten koník je přece jen netradiční zvíře, pejska vidíte všude na ulici, ale koníka ne. To znamená, v tom pacientovi to zanechá mnohem hlubší emoce a ten pocit, že si toho koníka může vyčistit, může si prostě na něj sáhnout, pohladit a je to takové daleko intenzivnější vnímání pro toho pacienta,“ vysvětluje fyzioterapeut Alfréd Heckel.
S poníkem do nemocnice přišla jeho majitelka Zuzana Gazdová, která devítiletou Sofii k terapii od začátku trénovala. „Je to shetlandský poník, tady jí třeba po našimu říkají Žofka, ale to si myslím, už je na každém. A jak jsem si ji pořídila, tak jsem s ní začala jezdit takhle do domovů a na ten způsob to vzniklo, že to lidem dělalo radost, mně to dělalo radost,“ prozrazuje.
Pacienti si tak přímo z postele mohou Sofii třeba nakrmit, dát jí mrkev nebo jablko a trénovat tím motoriku. Majitelka ale přinesla i několik kartáčů, aby si ji pacienti mohli vyčesat. „Kdybych viděla, že se už teďka děje něco, co jí není komfortní, tak se ten koník z té terapie musí stáhnout a přijede se třeba znova, protože je to pořád zvíře a i to zvíře nemusí mít dobrý den. Stejně jako člověk,“ upozorňuje Zuzana Gazdová.
Dodává ale, že u Sofie je špatná nálada spíš výjimkou. A protože byla trpělivá a pacienty potěšila, vypadá to, že za pacienty brzy přijede zase znovu.
Související
-
Ve Vítkovické nemocnici mají kočičí terapeuty, „ordinují“ na oddělení následné péče
S terapií pacientů pomáhá ve Vítkovické nemocnici zvířecí tým. Už tři kočky tam se svými pány přicházejí na oddělení následné péče, kde jsou nejčastěji senioři.
-
Ač je sama seniorka, paní Eliška Knězková jako dobrovolnice pomáhá jiným seniorům
Eliška Knězková z Fulneku, která je velkou fanynkou ostravského rozhlasu, se léta věnuje dobrovonictví. Se svým canisterapeutickým psem Argem jezdí za seniory do Ostravy.
-
Klientkám ostravského domova Magnolie pomáhá netradiční terapeut – koza Róza
Domov Magnolie pro ženy trpící demencí v Ostravě-Vítkovicích má unikátního pomocníka – kozu. Na zahradě má chlívek a klientky ji rády hladí a krmí. K domovu patří t...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Po těžké nemoci zemřel moderátor Zbyněk Merunka. Bylo mu 73 let
-
Vítězem 13. řady StarDance se stal Oscar Hess. Ve finále porazil Dancingerovou
-
‚99 procent euforie a procento obav.‘ Damašek slaví na prahu nejasné budoucnosti, říká novinář Boháč
-
Oděvy a obuv v Česku bezprecedentně zdražily. Oproti Německu je to výrazný rozdíl, říká ekonom