V Trdlohrátkách se děti rozvíjejí a rodiče jim lépe rozumějí

16. listopad 2018

S nápadem na Trdlohrátky přišla Lenka Cacková ze Štěpánova nad Svratkou, když se chtěla domluvit se svou malou dcerou.

„Samozřejmě každá máma ví, že může zpívat písničky, ale mně to přišlo málo, takže jsem hledala. Ale tady v České republice jsem nenacházela adekvátní informace. Nakonec jsem zjistila, že jestli chci být spokojená, tak si musím založit vlastní program,“ směje se.

„Motivací mi byla dcera, se kterou já jsem se chtěla domluvit, a i ona sama mi dokazovala, že se mnou chce komunikovat. Jenže my dospěláci máme klapky na očích, a když s námi někdo nemluví slovním jazykem, tak my ty signály prostě neumíme číst,“ dodává Lenka Cacková.

4 – 36 měsíců

Postupně vyvinula program pro děti už od čtyř měsíců do šestatřiceti měsíců. Je založený čistě na českých básničkách, pohádkách a písničkách, který děti učí každou hodinu něco nového, posouvá je ve vývoji a rozvíjí jejich schopnosti. Skupinky jsou menší, ideální počet je šest až osm dětí, které jsou přibližně ve stejném věku.

„Každá hodina začíná písničkou, potom se přivítáme mezi sebou, i s hlavním hrdinou z pohádky, dnes je to například Budulínek. S každou pohádkou strávíme čtyři hodiny. Zopakujeme si to, co jsme se naučili v minulé hodině, básničku nebo písničku, přečteme si kousek pohádky, máme i tam část poslechu, a pokaždé nám něco přibude,“ vysvětluje Martina Vejpustková, jedna z prvních lektorek proškolených Lenkou Cackovou.

Hořím a zapaluju

Největší základna Trdlohrátek, kterou má Lenka Cacková jsou franšízu, je na Vysočině, ale díky zájmu se program najde i ve vzdálených krajích: „Nedělám žádné marketingové akce, hořím a zapaluju, takže ty plamínky odskakují na jižní Moravu, do jižních Čech, do Prahy, Liberce, ale i na nejsevernější výběžek Česka,“ říká Lenka s úsměvem.

Budeme trdlovat, budeme si hrát, a když budeme jako trdla, budeme se smát

Lenka Cacková také už léta vede ve Štěpánově nad Svratkou divadlo Netratrdlo. Název pro svůj program proto našla snadno: „Miluji češtinu a miluji i slovo trdlo. Je pro mě asociací něčeho bláznivého, legračního, že si ze sebe sama umím udělat legraci. Já tam vidím tu radost. Časem se ukázalo, že to je opravdu dobrý název, dobře zapamatovatelný, dobře vyhledatelný. Obsahuje motto, které šíříme, že budem trdlovat, budeme si hrát, a když budem jako trdla, budeme se smát.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.