V Třinci začala stavba parkovacího domu pro 80 aut

8. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Parkování, parkovací dům (ilustrační foto)

Nový parkovací dům za 45 milionů korun vznikne v Třinci. Sloužit bude obyvatelům sídliště Sosna, kteří teď často poblíž svých domů volné místo na zaparkování nenajdou. Patrový parkovací dům s více než 80 místy je podle města jedinou možností, jak situaci zlepšit, pokud se nemá kvůli parkování ubírat zeleň.

„Parkuje se tady hodně špatně,“ říká paní Martina. Na sídlišti Sosna bydlí s rodinou a stává se jí, že místo pro auto mezi sídlištní zástavbou volné nenajde. Nejhorší je to, když se vrací odpoledne. „Kroužíme a v nejhorším parkujeme u nemocnice, což je odtud asi kilometr a půl. A když jde člověk s nákupem a dětmi, tak je to nepříjemné,“ dodává.

Sídliště Sosna je velmi frekventované místo. Lokalita je jednou z těch, kde jsou v Třinci největší problémy s parkováním, proto právě tady parkovací dům město staví.

„Hlavní výhoda je v tom, že se tam může stavět, protože na Sosně už není kde stavět. Tam už se dá jít jen do zeleně, ani komunikace se tam nemohou rozšiřovat,“ vysvětluje náměstek třinecké primátorky Ivo Kaleta (STAN).

Dům bude mít přízemí a dvě nadzemní patra, u vjezdu bude kamerový systém, který bude kontrolovat poznávací značky aut.

Tisíc korun měsíčně

Za parkování se tam bude platit, uvažuje se o částce tisíc korun měsíčně. „Jestliže to bude místo, kde máte zajištěné parkování, hlídané kamerami a na auto vám nebude pršet nebo sněžit, tak si myslím, že tisíc korun je adekvátní částka,“ dodává Kaleta.

Nový parkovací dům bude stát na místě stávajícího asfaltového parkoviště. Dočasně tak na sídlišti parkovací místa ubudou. „Hledali jsme možnosti, v první fázi jsme se domluvili na parkování u domova důchodců, kde byl zákaz vjezdu a parkoviště pouze pro zaměstnance a návštěvníky. Teď už je tam v určitých hodinách možnost parkovat,“ říká náměstek.

Město už firmě předalo staveniště. Dělníci nejprve začnou s opravou přilehlé opěrné stěny, samotný parkovací dům by měl být hotový příští rok v červnu.

Spustit audio

Související