V zámku v Paskově otevřeli nové muzeum. Je v něm stálá expozice k historii města

6. duben 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Expozice erbů držitelů paskovského panství

V barokním zámku v Paskově vzniklo nové muzeum. Je v něm stálá expozice k historii města, které bylo dříve významným panstvím, ale mnoho lidí si Paskov stále spojuje spíše jen s dobýváním uhlí. Otevření muzea je další krok k proměně zámku, který zhruba před pěti lety koupilo město od nemocnice a postupně ho rekonstruuje. Exponáty do muzea přitom nebylo snadné sehnat. Po zkonfiskování zámku v roce 1945 totiž většina vybavení zámku z Paskova zmizela.

Z reproduktorů zní doprovodné texty k filmům, které připomínají historii Paskova. „Muzeum je úplně nová část, tak jako tady je téměř všechno nové. Objekt byl ještě před pěti lety v majetku Fakultní nemocnice Ostrava a výrazně chátral,“ říká Miroslav Lysek, manažer regionu Slezská brána.

Většina lidí má možná Paskov spojený s dobýváním uhlí. Ale tady hned na prvním panelu jsou vidět počátky Paskova – od první písemné zmínky uplynulo už 750 let. Hornickým městem se stalo až koncem 19. století. Předtím to byla třeba významná rybníkářská osada.

Pohled do atria zámku

„Zámek byl v roce 1945 konfiskován a víceméně se tady nic nedochovalo. Některé věci asi byly i rozkradeny a jiné byly převezeny na jiné zámky a tady se zřídila onkologická léčebna, takže nějakých exponátů tady zatím moc není,“ dodává Miroslav Lysek.

Exponát z nového muzea

V jedné z místností teď můžete vidět spoustu fotografií. Ta místnost, které říkají výstavní sál, nemá stálou výstavu. Je právě určena dočasným, proměnným expozicím. Symbolicky tou první je výstava věnovaná vývoji toho zámku v posledních pěti letech, kdy zámek koupilo město.

Součástí novinek na zámku v Paskově je také výstava erbů držitelů zámku v Paskově. Ta je tady v atriu, kde se konají například svatby.

autor: iha
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...