Valašský Václavák s lepším zázemím. Pustevny dostanou milion ze speciálního fondu

31. květen 2020 11:00

Trojanovice a Prostřední Bečva chtějí vylepšit zázemí pro návštěvníky Pusteven. Přispívají proto společně s Moravskoslezským a Zlínským krajem do Fondu Pustevny. Obě hejtmanství už do fondu poslala po půl milionu korun.

Podle starosty Prostřední Bečvy Radima Gálika (nez.) má za peníze vzniknout projekt na zajištění zázemí pro návštěvníky, peníze půjdou taky na nový mobiliář na vrcholu Pusteven. „U parkoviště by tak mělo vyrůst návštěvnické centrum,“ řekl Gálik.

Zlínský krajský radní zodpovědný za cestovní ruch Jan Pijáček (ODS) už dříve uvedl, že v některých obdobích jsou Pustevny lidské mraveniště.

Pustevny; pohled od Radhoště

Z Pusteven podle plánů krajů mají zmizet reklamní stojany, rušivé cedule na stromech a fasádách. V okolí sochy Radegasta vznikne tam upravený prostor s občerstvením, toaletami a místy k posezení.

Studie počítá s proměnou parkoviště na příjezdové straně z Prostřední Bečvy. Nevzhledné místo plánuje přebudovat na prostor s odpočívadlem, letní turistickou stezkou, lávkou či stromovou alejí. Na parkovišti vyroste také multifunkční stavba pro návštěvníky i ochranu areálu.

Práce jsou rozděleny do tří etap a měly by trvat až deset let. Studie počítá s náklady zhruba 44 milionů korun.

Pustevny
autoři: Gabriela Hykl , tif
Spustit audio

Související