Válečné dny Alfreda Schosse. Jeho unikátní fotky, kresby i poznámky vytváří plastický obraz fronty

O osudech vojáků bojujících za první světové války dnes vypovídají pouze archivní dokumenty. Nemáme pamětníky a většinou ani zvukové záznamy jejich vyprávění. O to zajímavější je, když díky bádání historiků jejich osudy ožijí.

To je případ příběhu Alfreda Schosse. Díky dokumentům z jesenického archivu ho zrekonstruovali historik Květoslav Growka a Mirek Kobza.

Hlavním hrdinou příběhu je lesník, který současně fotografoval, maloval a zapisoval poznámky ke dnům stráveným na frontě 1. světové války. Pocházel z Javorníku a jeho jazykem byla němčina.

Ve vzpomínkách takřka dokumentárně zachytil zajímavé momenty a cenné detaily z haličské a později z italské fronty. V režii Bronislavy Janečkové účinkují Jiří Hromada a Jaroslav Plesl.

autor: Bronislava Janečková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.