Varhany heřmanovického kostela mají po opravě zvuk, jako měly před sto lety

25. září 2023 09:24

Velké překvapení zažili farníci z Heřmanovic na Bruntálsku po návštěvě diecézního opraváře varhan. Zjistil, že na kůru jejich kostela mají hudební poklad. Nástroj má totiž po více než sto letech stále původní zvuk, který v minulosti v této malé vesnici v Sudetech mohli slyšet ještě němečtí obyvatelé. Více než stoleté varhany nebyly zničené červotočem nebo dřevomorkou, jen potřebovaly pořádně vyčistit.

„Jsou to varhany, které jsou úplně z toho posledního období toho Riegera, což byla vlastně nejlepší firma v celém Rakousku-Uhersku. A navíc i ta barevnost je původní, jak to Rieger v roce 1899 udělal. Takových varhan zas tolik není a ještě takto krásných,“ upozorňuje organolog Jiří Krátký.

Oprava varhan byla vlastně i takovou studijní seminární prací. Jedním ze studentů střední varhanářské školy v Krnově, který na nich pracoval a učil se, byl třeba Tomáš Kubinec. „Zaujal mě ten mocný a silný zvuk. Do intonace nebylo v průběhu dějin nijak zasahováno, takže je to téměř identický zvuk, jak ho slyšeli před těmi 124 lety,“ říká.

Koncert v kostele sv. Ondřeje v Heřmanovicích na Bruntálsku

Farnost opravené varhany představila veřejnosti na takovém menším koncertě. A opravdu hodně dalekou cestu kvůli mimořádnému varhannímu koncertu vážila paní Helena, která přijela až z Trutnovska, z obce Rtyně. „Mám k tomu osobní vztah – z Heřmanovic pochází mí předkové. Takže jsem ráda, že jsem slyšela, co asi slyšeli oni,“ říká.

Farnost chce z takových varhanních koncertů udělat pravidelnou tradici.

Spustit audio

Související