Ve Studénce si připomněli výročí tragické nehody
Dnes uplynul přesně rok od tragické železniční havárie ve Studénce. Pozůstalí, cestující i lidé, kteří je pomáhali zachraňovat položili kytice a zapálili svíčky poblíž místa neštěstí. První výročí si ve Studénce připomnělo zhruba 150 lidí.
Nedaleko mostu, do jehož zřícené konstrukce narazil mezinárodní vlak, uctili památku osmi mrtvých a devíti desítek zraněných cestujících z Čech, Polska i Ukrajiny. Pozůstalí, cestující i lidé, kteří pomáhali zachraňovat životy lidí se sešli poblíž železniční trati, kde po nehodě vzniklo provizorní pietní místo.
Přijel i cestující z osudného vlaku Jiří Šimsa z Havířova. Podle svých slov měl v osudném okamžiku štěstí. "Probral jsem se pod nějakými troskami, byl jsem v přední části druhého vagónu, jehož deformace skončila těsně před naším sedadlem. Vyhrabali jsme se z těch trosek a můj spolucestující mě vyvedl ven. Měl jsem roztrženou hlavu. Bylo to devatenáct stehů," vzpomíná pan Šimsa.
Uctít památku obětí přišel i strojvůdce Jiří Šindelář. Před rokem řídil vlak, který narazil do zřícené mostní konstrukce. Soupravu jedoucí více než 130 kilometrovou rychlostí se mu podařilo zbrzdit na 90 kilometrů v hodině ale střetu už zabránit nemohl.
"Jako kdyby to bylo včera, myšlenky se stále vracejí. Hrozně těžko se mi o tom teď hovoří, ale těch pár sekund před tou srážkou se už asi z mysli nevymaže. Psychiku, kterou strojvedoucí potřebuje, jsem definitivně ztratil a smířil jsem se s tím, že si už nezajezdím," dodal strojvůdce.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Česko zasáhly bouřky. Z Německa se přiřítil silný vítr, déšť či kroupy mají padat po celých Čechách
-
ŽIVĚ: Fotbalisty do 21 let čeká na Euru souboj s Německem. Radiožurnál Sport odvysílá přímý přenos
-
Zemřel Václav Toužimský. Je autorem slavné fotografie tanku z okupace Československa v roce 1968
-
Krajské předsednictvo ANO vyzvalo k opuštění koalice v Brně. Reaguje na výzvu Babiše kvůli kauze s bitcoiny