Velká Ostrava má sto let. Výročí připomene během roku řada akcí

6. leden 2024

Ostrava letos slaví sté výročí vzniku takzvané Velké Ostravy. Tehdy se do jednoho města spojilo sedm obcí. Později se přidaly další a dnes má město 23 obvodů. Ostrava chystá 50 kulturních a společenských akcí, které výročí připomenou.

Takzvaná Velká Ostrava oficiálně vznikla 1. ledna 1924 sloučením sedmi moravských obcí. Díky tomu se začal psát příběh třetího největšího města v tehdejším Československu. Vznikaly nové budovy jako krajský soud nebo třeba funkcionalistická budova Nové radnice.

„Ještě středověká radnice na hlavním moravskoostravském náměstí nemohla naplňovat funkce, které takto velké město nyní mělo,“ vysvětluje ředitelka Archivu města Ostravy Hana Šústková. „Podniky, které tady existovaly řadu let a bohatly ze zdejšího regionu, tak tady ještě stále neměly sídla – měly je ve Vídni, v Praze nebo Brně. Ale nyní už mohly stavět krásné paláce přímo tady, v Ostravě,“ dodává Šústková.

Podle místostarosty centrálního obvodu Davida Witosze (Piráti) je hlavním lákadlem internetová hra, kterou společně obvody vytvořily na webových stránkách velkaostrava.cz. „Přiznejme si sami, že občan Ostravy často se nedostane do všech obvodů. Takže ta hra má právě za úkol přiblížit rodinám více město, ve kterém žijeme,“ vysvětluje Witosz. V geolokační hře mají lidé za úkol poznat podle fotografie místa v různých částech města.

Kromě her ale město na letní měsíce plánuje množství akcí, které připomenou první republiku. „Budou to různé workshopy, komentované prohlídky, různé tančírny, dobové věcí,“ vyjmenovává náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová (ANO).

Hlavní oslavy začnou 15. června. Ještě dřív, v únoru se ale lidé mohou těšit na otevření vůbec prvního bytového muzea ve městě. To ukáže typický život dělníků Vítkovických železáren.

Spustit audio