Víte, že Klimkovice mají svoje peklo? Jak to tam vypadá, zmiňuje nová kniha pověstí místního kronikáře
Legendy o pokladu, o studánkách, které nikdy nevyschnou i o tajných zámeckých chodbách. Lázeňské město Klimkovice má svoji knihu pověstí. Sepsal ji tamní kronikář Jiří Pillich a vycházel přitom z historických faktů i vyprávění starších obyvatel města, které zaznamenal a rozšířil.
S kronikářem Jiřím Pillichem stojíme na nádvoří zámku, kde dělníci při nedávných opravách objevili studnu. „Studna byla objevena v místě, kde ji nikdo nečekal. Čekalo se, že spíš bude někde uprostřed nádvoří. A to, že byla objevena v takovém místě, může dokládat, že je starší než zámek,“ říká kronikář.
Někde v podzemí pod námi by přitom mohly být ukryté truhlice s drahokamy. „Jedna z pověstí se dotýká pokladu, který tady někde v podzemí měl být uložen za vlády Johanky z Bítova. Panovala v první polovině 16. století,“ připomíná Pillich. Podle pověsti poklad pomohou najít neviditelné síly, ale až bude lidem ve městě úplně nejhůř.
Knihu pověstí dosud Klimkovice neměly. Kronikář Jiří Pillich knihu postupně připravoval zhruba tři roky. „Vznikla taková prvotina, kdy se dalo dohromady asi osmnáct pověstí, které se vážou k historii Klimkovic,“ říká. V knize se tak třeba lidé dozvědí, že zdejší rybníky stráží vodník Brekeke Čabrada, i že v části Klimkovic na Hýlově je pekelný důl.
Jiří Pillich čerpal i z knih známé spisovatelky Jarmily Glazarové, která v Klimkovicích žila a ve svých knihách se zmiňovala třeba o místních ševcích.
Související
-
Středověká studna objevená dělníky na zámku v Klimkovicích se má stát ozdobou nádvoří
Zřejmě středověkou studnu objevili dělníci při pracích na nádvoří klimkovického zámku. O dalším postupu rozhodne archeolog. Radnice chce ze studny udělat atrakci.
-
Klimkovickou naučnou stezkou vás provede veverka Augustinka
V místě bývalé zemanské tvrze v Klimkovicích, kde před 400 lety vyrostl zámek, začíná Stezka veverky Augustinky. Rodiče s dětmi tak procházejí naučnou stezkou zámec...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.