Volby v Hrčavě vyhrálo uskupení SNK Hyrčovjaně současného starosty

17. září 2023 11:05

Nové volby do zastupitelstva obce Hrčava na Frýdecko-Místecku vyhrálo uskupení SNK Hyrčovjaně současného starosty Petra Vyšlana, které získalo 36,81 procenta hlasů a v sedmičlenném zastupitelstvu bude mít tři mandáty, tedy o jeden méně než dosud.

O přízeň voličů usilovala čtyři uskupení a všechna se do obecního zastupitelstva dostala. Vyplývá to z výsledku voleb, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) na webu www.volby.cz. V předešlých volbách v Hrčavě rozhodovali voliči mezi dvěma kandidátkami. V obci se nyní konaly nové volby, protože po rezignaci všech opozičních zastupitelů klesl počet lidí pod stanovené minimum.

Tři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu získalo uskupení SNK Hyrčovjaně současného starosty Petra Vyšlana (36,81 procenta hlasů). Dvě křesla bude mít v novém zastupitelstvu SNK Hrčavská občanská iniciativa (24,96 procenta). Po jednom mandátu budou mít Nezávislí (23,11 procenta) a uskupení Pro Hrčavu bývalého starosty Marka Sikory (15,13 procenta), jež po předchozích volbách bylo v opozici a rezignací svých členů nové volby vyvolalo.

„Myslím, že to dopadlo pozitivně. Snad se situace zklidní,“ komentoval výsledek starosta Vyšlan. Uvedl, že společně se spřízněným uskupením by měli mít v zastupitelstvu převahu pěti hlasů ku dvěma. „Pokud bude platit to, na čem jsme se domluvili, tak už se snad nebude opakovat, že by někdo odstoupil a musely se dělat nové volby,“ řekl Vyšlan.

Volební účast v Hrčavě dosáhla 82,08 procenta. Svůj hlas přišlo k urnám hodit 174 z 212 zapsaných voličů. Účast v Hrčavě byla nejvyšší mezi všemi deseti obcemi v republice, v nichž se v sobotu z různých důvodů konaly volby.

Řádné podzimní volby vyhrálo loni v obci Sikorovo uskupení Pro Hrčavu se ziskem 51,18 procenta, a tedy čtyř mandátů v sedmičlenném zastupitelstvu. Lídr kandidátky SNK Hyrčovjaně Martin Koper ale výsledek voleb napadl a Krajský soud v Ostravě rozhodl o jejich opakování. Výsledek podle soudu ovlivnili účelově přihlášení voliči, kteří získali krátce před volbami trvalé bydliště ve dvou nemovitostech starosty Sikory, z nichž jedna byla navíc neobyvatelná.

Opakované volby v únoru skončily opačným výsledkem, 52,91 procenta, a tedy čtyři mandáty získalo SNK Hyrčovjaně. Při podzimních volbách bylo v seznamu oprávněných voličů zapsáno 220 lidí, při opakovaných únorových jich bylo 210 a volební účast dosáhla 85,71 procenta. V podzimních volbách byl rozdíl mezi uskupeními 27 hlasů, v opakovaných únorových šlo o 70 hlasů.

zdroj: ČTK
Spustit audio