Všichni potřebujeme lásku. I v domově pro seniory

16. červen 2023 13:41

Domov pro seniory v Českém Těšíně slaví 20 let od založení. Bydlí v něm 72 obyvatel s věkovým průměrem 87 let. Nejstarší z nich je čerstvě 105letá seniorka. Výročí tam řádně oslavili, byli jsme u toho.

Stanislav Stenchlý je v domově nejdéle ze všech – dvacet let. Momentálně je na tom zdravotně špatně, ale přesto se usmívá. Je tady s ním i Pěvuška Klemešová, jeho pozdní láska. Se Stanislavem se potkali na dramatickém kroužku. A není to jediný pár v českotěšínském domově seniorů.

Ředitelka domova Kateřina Pindejová vztahům mezi seniory nebrání. Vidí, že mají pozitivní efekt. „Je to na těch výrazech vidět. Prostě je tam ta naděje,“ říká.

Na zahradě rozmístili lavičky v různých zákoutích, aby měli trochu soukromí. Na stejné zahradě vyrostlo i pódium na oslavu výročí. Zazpívat jim přišel člověk, kterého si leckteří pamatují. Zamlada pracoval v místní knihovně. Jaromír Nohavica.

Na zahradu zve návštěvy i ředitelka domova. A nemusí se zrovna konat oslava. „Ať se přijdou podívat. Máme tady profesory, učitele, zdravotníky, slévače. Všichni končíme úplně stejně, že potřebujeme pomoc těch druhých a lásku,“ říká Kateřina Pindejová.

Sama změnila povolání – do domova seniorů přišla pracovat po 25 letech v bankovnictví. A nelituje.

Spustit audio