Výletní loď na Slezské Hartě stále nemůže přepravovat turisty. Chybí jí potřebné osvědčení

Desítky zájemců denně musí odmítat zaměstnanci informačního centra u přehrady Slezská Harta na Bruntálsku. Unikátní výletní elektroloď, na kterou kraj poskytl dotaci přes 14 milionů korun, totiž stále není v provozu. Podle původních plánů, měla vyplout na začátku letních prázdnin. Nemá ale potřebné povolení.

„Chápeme ty příčiny, poněvadž ta technologie je velmi složitá – jsou to lithiové baterie a samozřejmě ty solární panely. Termíny, které jsme si jaksi umanuli, byly trošku naivní,“ vysvětluje předseda mikroregionu Slezská Harta Josef Havlík (SNK).

0:00
/
0:00

Elektroloď stavěla polská firma a podle jednatele Kryzstofa Ptaka se vyskytly problémy, protože se jedná o prototyp. „Potýkáme se s těžkostmi, protože se jedná o specifickou loď. Česká strana nemá přesně stanovené předpisy pro tento typ konstrukcí,“ říká.

S tím ale nesouhlasí inspekční společnost, která schvaluje plavební povolení pro státní správu. Podle Jiřího Hendrycha jsou evropské směrnice jasně dané a dodavatel je zatím nesplnil. „A stále znova to řešíme, protože připomínky nebyly správně zpracovány do dokumentace,“ dodává Hendrych.

Podle polského dodavatele je závěrečná kontrola lodi naplánována už po víkendu.

Spustit audio

Související