Výpomoc kopřivnických strážníků ve Štramberku se osvědčila

5. říjen 2016
Dobré odpoledne

V průměru dvakrát denně zasahují strážníci z Kopřivnice ve vedlejším Štramberku. Tamní městská policie zanikla na jaře, protože dva strážníci nemohli zajistit celodenní dozor. Služby kopřivnických městských policistů jsou sice pro Štramberk o necelý milion dražší, lidé i radnice si je ale chválí.

„Vidím je určitě častěji. Chodím hodně pozdě domů, takže třeba je potkávám večer, za což jsem vděčná, že je potkávám. Nemám strach jít,“ říká slečna Kateřina, která pracuje na štramberském náměstí.

Z vysílačky v operační místnosti kopřivnické městské policie se ohlásili strážníci, kteří zajeli do Štramberku. Jejich velitel Jan Müller přiznává, že z nasazení svých mužů a žen v jiném městě měl zpočátku obavy. Výhody ale nakonec převážily.

„Nám to pomohlo v Kopřivnici v rámci výzbroje, výstroje a pořízení nového vozidla. Jsme operativnější,“ říká Jan Müller, velitel Městské policie Kopřivnice.

„Rozhodnutí přejít na formu spolupráce s Kopřivnicí byla dobrá volba. Služba je kvalitní hlavně kvůli dostupnosti, která je aktuálně 24 hodin denně,“ pochvaluje si starosta Štramberku David Plandor (nezávislý).

Dva původní strážníci totiž sloužili většinou jenom přes den. Jejich kopřivničtí nástupci už ve Štramberku za půl roku řešili 350 přestupků a zásahů. Nejčastěji špatné parkování, rušení nočního klidu nebo odchyt psů.

„Měli jsme strach docela z toho, že nějaké ty sousedské spory budou řešit v rámci tísňového volání, že budou volat. Toto se až tolik nenaplnilo,“ říká Jan Müller s tím, že v případě poutí nebo jiných větších akcí si Štramberk může vyžádat posílení hlídek.

Kromě faktu, že obě města spolu bezprostředně sousedí, pomáhá kopřivnickým strážníkům i to, že jeden z původních štramberských kolegů k nim přešel.

„Má konkrétně ve své působnosti Štramberk s tím, že vždy k němu přidávají dalšího strážníka, který se tak nějak zaučuje na ten katastr,“ dodává starosta Štramberku David Plandor s tím, že jediným novým požadavkem radnice bude, aby kopřivničtí strážníci častěji procházeli pěšky boční uličky.

autor: Michal Polášek
Spustit audio