Vyšetřování tragického požáru v Bohumíně může skončit dohodou

14. červenec 2021 16:35

Vyšetřování tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku, při kterém loni v srpnu zemřelo 11 lidí, skončí asi v srpnu. Státní zástupce nevylučuje uzavření dohody o vině a trestu s obviněným mužem, který už projevil ochotu dohodu uzavřít. Pak by se vyhnul soudnímu procesu s dokazováním. ČTK to dnes řekl dozorující státní zástupce Michal Król. Policie z vícenásobné vraždy obvinila tehdy čtyřiapadesátiletého muže. Přiznal, že jeho motivem byly spory v rodině.

„Do konce srpna budou dokončeny všechny vyšetřovací úkony. V srpnu se pak uvidí, jaký bude další postup,“ řekl Król. V úvahu podle něj přichází klasické ukončení vyšetřování podáním obžaloby. Možné je ale i jednání o dohodě a trestu. „Je možné, že proběhne. Obviněný to už navrhl. Pokud by k dohodě došlo, nepodávali bychom už obžalobu, ale pouze návrh na schválení dohody,“ uvedl státní zástupce.

Obviněný podle Króla projevil ochotu dohodu uzavřít. To ale předpokládá, že prohlásí, že všechny skutky kladené mu za vinu spáchal. V tomto případě pak soud pouze schválí ve veřejné projednání návrh dohody. Klasické několikadenní i delší hlavní líčení s výslechem svědků se pak nekoná.

Žalobce původně předpokládal dokončení vyšetřování už na jaře. Komplikace se ale případu nevyhýbají. Jisté zpoždění zavinila například i pandemie koronaviru, kvůli níž se odkládaly výslechy.

Šel vraždit na oslavu narozenin

Policisté útočníka obvinili z vraždy a obecného ohrožení. Hrozí mu až výjimečný trest včetně doživotí. Motivem žhářského útoku byly podle žalobce spory v rodině. Obviněný nezvládl fakt, že jej opustila manželka a nastěhovala se do bytu, kde bydlel její syn s družkou a svým synem. Právě tento byt muž loni 8. srpna odpoledne zapálil. Konala se tam zrovna oslava narozenin a v bytě bylo 15 lidí.

Obviněný podle policie polil dveře přineseným benzinem a zapálil. Požár se rychle šířil. Oheň v bytě zabil útočníkovu manželku, syna, vnuka a jeho matku. Zemřely tam i další dvě děti pozvané na oslavu. Dalších pět lidí zemřelo po pádu z okna. Čtyřem se podařilo z bytu uniknout přes balkon.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy