Vysílač na Lysé hoře prochází náročnou opravou

29. květen 2010
Zprávy , Zprávy

Nejvyšší vrchol Beskyd zažil neobvyklé manévry. Technici tam postupně rozřezali a sundali část antény a pomocí těžké techniky ji nahradili modernější. Důvodem je pokračující digitalizace televizního a rozhlasového příjmu v České republice. Šlo o poměrně komplikovanou operaci s pomocí výsuvného jeřábu. Ten je patrně nejtěžším strojem, který kdy do výšky 1323 metrů vystoupal.

Sedmdesátitunový kolos supěl po klikaté cestě skoro hodinu. Jeho stometrové rameno pak natřikrát sundalo rozřezaný tubus antény. Na horách je to unikátní operace.

„Jste ve výšce 85 metrů. Když se podíváte, jaký je ten laminát v průměru, jsou tam dva chlapi, jakmile začnou řezat, tak prostě vidíte, že mají respirátory a musí být uvázaní a v podstatě se to nad nimi uvolňuje. Jakmile je uvázaný ten díl, který se má sundávat dolů, tak se to řízne po celém obvodu, následně zvedne, vytočí a položí,“ popisuje náročnou operaci Jan Filusz ze společnosti Hutní montáže.

Výměnu antén sledovalo také několik ranních turistů. „Přišli jsme právě kvůli tomu, protože to se jen tak neuvidí,“ říká jeden z nich.

Důvodem, proč vysílač na Lysé hoře prochází po 30 letech provozu takovou změnou, je postupný přechod na digitální vysílání. V nejbližší době nás čeká vypnutí analogového programu ČT2 z ostravského vysílače Hošťálkovice, přístupný už bude jen v digitální podobě.

„Doporučoval bych koupit si set top box, nechat si opravit anténu a přijímat programy digitálně. Tím se otevře i celá nabídka programů, které v analogové podobě nebyly,“ dodává odborník na digitalizaci Aleš Dluhý.

Digitální vysílání České televize a Českého rozhlasu posílí ve stejné době právě vysílač na Lysé hoře. Úplná analogová tma zavládne nejpozději v polovině roku 2012.

Spustit audio