Vysokoškolský profesor vymyslel losovací fotbalový systém

20. říjen 2004
počítadlo

Určitě je mezi vámi spousta příznivců nejvyšší fotbalové soutěže. Sledování zápasů, tipování výsledků a nekonečné debaty o hráčích - to neodmyslitelně patří ke světu sportovního fanouška. Málokdo si ale položí zajímavou otázku: Jak se vlastně losují zápasy? Kdo rozhoduje, zda se bude hrát doma nebo venku? Věřte nebo ne, ale za vším je čistá matematika. Martin Knitl vyzpovídal Dalibora Frončka, profesora univerzity v americké Minnesotě. Tento Čech vymyslel unikátní losovací systém, podle kterého se hraje naše 1. fotbalová liga už tři roky. Možná je to jeden z důkazů, že matematika skutečně není jen teoretickou vědou.

Profesor Fronček pracoval na vhodném vzorci a matematickém předpisu poměrně dlouho. Chtě nechtě se stal odborníkem na podmínky jednotlivých klubů a za beztvarými proměnnými viděl například Baník nebo Spartu. Sám přiznává, že to bylo výjimečné dobrodružství. Spolu se svým polským kolegou se snažil překonat do té doby používané Bergerovy tabulky. Nebylo to zpočátku jednoduché. "Nám se ale podařilo odstranit to, že by někdo začínal dvěma zápasy venku. Taky nikdo nekončí ligu dvěma zápasy venku a všechny týmy střídají zápasy doma a venku pravidelně a co se týká přebírání soupeřů, tak tam, místo toho, abyste přebíral celou sezónu po stejném soupeři, přebírají týmy svého soupeře po určitém týmu čtyřikrát až šestkrát za celou sezónu z těch 30 kol."

Teoretická matematika má praktické využití, říká Dalibor Fronček, a dokonce dokáže vyřešit zdánlivě neřešitelné. Algoritmus losování ligy je jeho dílem, i když mu pomáhaly desítky knih a samozřejmě výkonný počítač. Ivo Lubas z ČMFS potvrdil, že vybraný model je dobrý. I když Bergerovy tabulky znal předtím kde kdo a teď se losování už nedá předvídat. "V Jablonci byla Šestidenní a osmé a deváté kolo potřebovali být venku, protože měli stadión vyblokovaný pro tyto účely. Čili to byly specifické podmínky, na které pan profesor Fronček dokázal reagovat a v tom nám trošku vytrhával trn z paty."

Dalibor Fronček

V nepředvídatelnosti vylosování je i další kouzlo nového matematického modelu. Pomáhá v boji s korupcí, je mnohem horší taktizovat a spekulovat. Matematika by mohla v blízké době zasáhnout také do obsazování rozhodčích. "Podařilo se mi najít existující matematickou strukturu, která řeší ten problém, že žádná trojice nebude pískat spolu, že každý hlavní bude pískat s každým pomezním nejvíc dvakrát, žádní dva pomezní spolu nebudou pískat víc než jednou."

No a řešit by se dala i přítomnost delegáta fotbalového svazu. Aby nehodnotil podobná jména. Oba matematici znova usedli ke knihám. "Shodli jsme se na tom, že taková struktura známa není a že to je velmi zajímavý teoretický problém a rozhodli jsme se, že se do toho problému pustíme nezávisle na tom, jestli o to řešení projeví nebo neprojeví český fotbalový svaz. Takže můžeme očekávat, že za dva tři roky se v nějakém kombinatorickém časopise objeví článek, ve kterém bude popsána tato nová matematická struktura."

A co bude dál? Ivo Lubas z fotbalového svazu v tom problém nevidí. "Já bych řekl, že zatím nemáme důvod tu spolupráci nějakým způsobem rušit, takže není důvod nic měnit."

Matematika má i mnohem lidštější tvář, než jak o tom hovoří její zarytí odpůrci. Jenom je velmi málo vědců, kteří jsou ochotni propojit svůj svět s každodenní praxí.