Vzpomínka na hudební redaktorku Janu Novotnou

V sobotu 24. dubna jsme se naposledy rozloučili s Janou Novotnou, v 70. a 80. letech výbornou hudební redaktorkou ostravského rozhlasu. Však měla tu nejlepší školu; štafetu přebírala po Miroslavu Klegovi, bývalém řediteli ostravské konzervatoře.

Jana Novotná, na kterou dneska vzpomínáme, připomínala už jako mladá holka spíše vesnickou tetinu, postavou i „naším“ dialektem; přitom to byla dáma neobyčejně vzdělaná, jazykově vybavená, s redaktorským citem pro velké umění i pro zájmovou uměleckou činnost dětí z lidušek i amatérských těles dospělých. To má ostatně regionální rozhlas dělat. S Janou jsme se naposledy rozloučili teď v sobotu, a z opery Isabeau, o jejíž světovou rozhlasovou premiéru v Ostravě se v roce 1979 významně zasloužila, si dáme aspoň závěr...

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.