Weisshuhnův papírenský náhon v Žimrovicích je dodnes obdivovanou technickou stavbou
Tříkilometrový náhon najdete mezi Vítkovem a Hradcem nad Moravicí. Ve svažitém skalnatém terénu přivádí samospádem vodu z řeky Moravice až do papírenského závodu.
Když přišel Carl Weisshuhn žádat C. K. geodézii Opava o vyměření vodního náhonu pro zamýšlenou papírnu v Žimrovicích, sklidil tak trochu posměch. Prý je stavba takovéhoto díla ve skalnatém terénu nemožná. Pan Weisshuhn, v té době již statný padesátník a úspěšný podnikatel, měl však svou pevnou vizi a z té nemínil ustoupit.
Výsledkem je 3,5 kilometru dlouhé unikátní vodní dílo se dvěma akvadukty a původně třemi tunely, jeden se už zřítil. Průměrná hloubka náhonu, který je po celé trase široký 4 metry, je od 60 do 120 centimetrů. Při ústí do Žimrovické papírny převýšen o 26 metrů nad řekou Moravicí.
Související
-
Barabové na Vítkovsku po sobě zanechali mnohé silnice, železnice i náhon
Baraba. Toto slovo je na Ostravsku velmi rozšířené. Barabou dnes rozumíme člověka, který se nechová zrovna podle společenských pravidel. Původně se ovšem jako barab...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.