Z těžební firmy OKD odchází 250 zaměstnanců, dalších 400 lidí odejde koncem srpna

30. červen 2025 15:01

Z těžební firmy OKD k dnešku odchází 250 zaměstnanců. Většinu tvoří horníci. Další se přidají už koncem srpna. Společnost OKD se připravuje na definitivní konec těžby černého uhlí na posledním činném dole u Karviné. Útlum bude stát celkově několik miliard korun.

Lukáš Buday má vytetovaná hornická kladívka a za sebou právě poslední směnu. Jako razič a přípravář musí odejít. Ale věří, že to dopadne dobře. „Myslel jsem si, že jako horník budu odepsaný, ale je kam jít. Hodně mě lákají tunely, protože bych chtěl zůstat v hornictví. Nebo řidič. Zkusíme něco nového,“ říká.

Čtěte také

Skončily přípravy historicky posledních dvou dobývacích prostor v podzemí. A do února se na dole ČSM dotěží zbytek. K dnešku odchází 250 zaměstnanců, 150 ke konci srpna a potom největší vlna ve chvíli, kdy se šachta zavře.

„Takže k únoru příštího roku tady budeme zaměstnávat nějakých 670 zaměstnanců. Samozřejmě, že každý rok technické likvidace, která bude probíhat zhruba tři roky, budou počty zaměstnanců neustále klesat. V cílovém stavu bychom se měli dostat na 150 lidí,“ potvrdil generální ředitel OKD Roman Sikora.

Takže jen 150 lidí z dnešního počtu stále ještě přes 3000 pracovníků. To je budoucnost státní firmy OKD zaměřená potom na výrobu uhelných směsí, využití důlního plynu nebo třeba developerskou činnost. Veškeré náklady na útlum dolu ČSM včetně odstupného už má OKD nachystané a ušetřené z minulých let. Bude to přes 4,5 miliardy korun.

„Sociální program čítá asi 1,3 miliardy korun a zbytek – to je 3,3 miliardy – jsou náklady, které počítáme, že budeme potřebovat na něco, čemu se říká technická likvidace dolu,“ dodává Sikora.

Propuštěným horníkům pomáhá přímo na dole úřad práce, a taky  program nazvaný Nová šichta.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat