Za dobrovolnickou práci v Gruzii získal Marek Vařeka titul. „Ale barone mi určitě neříkejte,“ směje se
Marek Vařeka je spisovatel, historik a také kurátor v Masarykově muzeu v Hodoníně. V rozhovoru přiblíží, proč ho zajímá rod Lichtensteinů. Jaké příběhy jsou s nimi spojené? Popíše i životní etapu, kterak se dostal k vědě a k historii. Jak hodnotí období svého života, kdy po studiu nemohl najít práci a živil se jako montér oken? A jak je to s nobilitací a následnou dědičnosti titulu? Poslechněte si rozhovor!
Související
-
Odlitek ruky Charlotty Masarykové jsem si vezla v batůžku, přiznává ředitelka Masarykova muzea
Historička Irena Chovančíková je ředitelkou Masarykova muzea v Hodoníně, které letos slaví sto let od svého vzniku. Co se chystá v muzeu (nejen) ke stoletému výročí?
-
Šlechtický rod Podstatských-Lichtensteinů si pro poslední odpočinek vybral kostel ve Velkém Újezdě
Podstatští z Prusinovic jsou starý moravský šlechtický rod. Přestože vlastnili zámky v Telči a Velkém Meziříčí, ke svému odpočinku si zvolili Velký Újezd na Olomoucku.
-
Petr Vachůt a Ctibor Ostrý: Archeologické nálezy jsou němé. Historici nám je pomáhají rozmluvit
Archeolog Petr Vachůt společně s historikem Ctiborem Ostrým byli součástí týmu, který určil přesnou polohu hrobky královny Elišky Rejčky v brněnské bazilice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.