Za starý Bruntál. Za založením klubu stojí Pavel Rapušák

22. květen 2024

Je ročník 45, profesí byl chemik, ale celoživotní záběr zájmů sahá do historie, vlastivědy, sběratelství a bádání v zapomenutých regionálních příbězích. Pavel Rapušák je předsedou Klubu Za starý Bruntál.

Dětství prožité s italským kamarádem, kterého navštěvoval příbuzný z Itálie, to byla v Bruntálu padesátých let ochutnávka ciziny a čehosi neznámého. "A vlastně podnět k dalšímu poznání a objevování světa kolem," říká předseda Klubu Za starý Bruntál Pavel Rapušák. Spolek, který před lety zakládal, nabízí členům i široké veřejnosti spoustu akcí či výletů do terénu a vlastně taky v čase, do minulosti bruntálského regionu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.