Zachraňovat životy pomáhá v Moravskoslezském kraji už téměř 700 tzv. first responderů

10. srpen 2022 06:20

Říká se jim first responders a za posledních několik let se stali nedílnou součástí záchranného systému. Dobrovolníci z řad profesionálních záchranářů, hasičů, ale i dalších zdravotnických profesí mají ve svém telefonu zvláštní aplikaci. Ta je může poslat do akce prakticky kdykoliv. V Moravskoslezském kraji se to osvědčilo.

Tomáš Grzywač pracuje v Havířově jako záchranář a jak říká, práci si bere s sebou vlastně kamkoliv. Jako v tomto konkrétním případě. „Mám doma aktivní svolávací aplikaci. Ráno jsem posnídal, byl jsem doma s rodinou, chystal jsem se jít cvičit, když zapískala aplikace. Jako vždy jsem se podíval, o co se jedná a hlavně jak daleko. A šlo o resuscitaci kousíček od mého bydliště, byl jsem tam velice rychle,“ popisuje. Rychle na místě ověřil, zda opravdu má zraněný zástavu oběhu. Pak už to šlo rychle až do příjezdu sanitky.

Čtěte také

Aplikace umí okamžitě zjistit, kdo je nejblíž nahlášeného případu a operátor ví, kdo je přihlášený a připravený pomoci. Hlavně v odlehlejších oblastech mimo větší města je to obrovská výhoda, připomíná Petr Jaššo z moravskoslezské záchranné služby. Proškolených dobrovolníků už je v kraji téměř 700 a přibývá akcí, kterých se účastní.

„First respondeři Moravskoslezského kraje pomohli v průběhu šesti měsíců devadesáti pacientům, z toho u sedmdesáti pacientů byli na místě jako první. Jejich pomoc je cenná v chladném zhodnocení situace, komunikaci s operačním střediskem a také poskytnutí například kompresí hrudníku či použití externího defibrilátoru,“ dodává Jaššo.

Záchranka takto spolupracuje třeba i s dobrovolnými hasiči, kteří jsou téměř v každé vesnici. Podle Petra Jašša to může vypadat zvláštně, když na místo k pacientovi jako první nepřijede záchranář v červené bundě, ale obyčejný civilista. Každý má ale u sebe průkaz, kterým se prokáže, pokud je to možné i pacientovi. Záchranáři řady first responderů dál rozšiřují.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související