Začíná Bezručova Opava. Tradiční festival s podtitulem Umění a svoboda potrvá do října

3. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cyril Höschl

Fotograf Tomki Němec, psychiatr Cyril Höschl, herci Dejvického divadla nebo osobnosti Charty 77. I ty slibuje bohatý program letošní Bezručovy Opavy. Multižánrový festival v Opavě potrvá až do října. O festivalu jsme hovořili s jeho dramaturgem Petrem Rotreklem.

Proč se právě letošní Bezručova Opava ponese v duchu tématu: Umění a svoboda?

Myslíme si, že je to téma velmi inspirativní. Přece jen si letos připomínáme 30. výročí Sametové revoluce, chceme si připomenout atmosféru těch listopadových dní. Ale zároveň chceme v pořadech polemizovat nad tím, jak jsme s touto svobodou za 30 let naložili. A také jaké jsou neblahé vlivy nesvobody a totality.

Nakolik zajímavé hosty se vám letos podařilo na festival přilákat?

Když to řeknu neskromně, tak je to festival osobností, protože je jich opravdu hodně a hodně významných. Je to třeba psychiatr Cyril Höschl, novinář a spisovatel Erik Tabery, studentský vůdce Martin Mejstřík. Přijedou herci Dejvického divadla, osobnosti Charty 77, bude tady i mluvčí prezidenta Havla Ladislav Špaček a spousta dalších.

Bude se i letošní žánrově rozmanitý program festivalu odehrávat na různých místech Opavy?

Tím, že jsme multižánrový festival, tak využíváme nejrůznější prostory – divadelní, kino, knihovnu... Jsme také trochu open-air festival, protože doprovodné akce probíhají na Dolním náměstí.

Veškeré informace o festivalu Bezručova Opava a o předchozích ročnících festivalu najdete na www.opava-city.cz/bezrucova-opava.

autoři: Petr Soukup , čan
Spustit audio

Související