Zájem o canisterapii roste. Některé organizace už proto musí zájemce odmítat

10. srpen 2023 12:34

V Moravskoslezském kraji je čím dál větší zájem o terapii se zvířaty. Canisterapii, při které má pacient kontakt se psem, chtějí pro nemohoucí v nemocnicích i v domovech důchodců. Zájem je tak velký, že třeba frýdecko-místecký spolek Podané ruce už musí některé zájemce dočasně odmítat.

Čtěte také

„Nejlepší je, když je to na holé tělo, když je ten kontakt co nejintenzivnější,“ popisuje majitelka Dafne a zároveň předsedkyně spolu Podané ruce Helena Fejkusová. „Záleží, jaký problém má ten klient. Jestli je to klient malý nebo dospělák. Protože takto polohujeme třeba i dospěláky, takže třeba položíme pod nohy,“ dodává.

Frýdecko-místecký spolek Podané ruce teď své canisterapeuty posílá asi do 49 organizací nebo zařízení v regionu. „Nejsme schopni ani ten nápor požadavků pokrýt, protože lidé zjistili, že canisterapie je opravdu přínosem,“ doplňuje Helena Fejkusová.

Canisterapeuti navíc pracují dobrovolně bez nároku na honorář a pokrýt množství míst, kam za klienty dochází, bývá komplikované. „Těch canisterapeutů by bylo zapotřebí daleko více,“ říká koordinátorka spolku Podané ruce Hedvika Horáková. Terapeutů se psy mají asi padesát a pokud nestíhají, snaží se zájemce přesměrovat jinam.

Frýdecko-místecký spolek teď oslovily další dvě nemocnice v kraji – Nemocnice Havířov a Fakultní nemocnice Ostrava. Tam po covidu s terapií začnou už v září.

Spustit audio

Související