Zákaz koupání platí pouze v Kletné

7. srpen 2004

Teplé počasí posledních dnů přímo vybízí k pobytu u vody. Zatímco u koupališť to není žádný problém, u místních přehrad nebo vodních toků mohou nastat komplikace. Vedra totiž mají i svou odvrácenou tvář - voda v nádržích a řekách není příliš kvalitní a navíc jí znatelně ubývá.

Kvalita vody v moravskoslezských přehradách se liší podle jednotlivých míst. Zákaz koupání v nádrži Kletná na Novojičínsku, který kvůli masivnímu výskytu sinic vydali hygienici už začátkem července, platí i nadále. Na dalších místech je koupání povoleno. Podle ředitelky Krajské hygienické stanice Heleny Šebákové to ale neznamená, že je vše úplně v pořádku. "Pro nádrž Baška nadále platí, že je tam zvýšené množství sinic. Zhoršená situace je na Těrlické přehradě. Tam je určité zdravotní riziko a po koupání doporučujeme osprchování v pitné vodě. Na štěrkovně v Hlučíně dochází k zlepšování kvality vody. Na ostatních sledovaných nádržích je kvalita vody dobrá."

Jedním z důvodů snížené čistoty je i pokles vodních hladin. Týká se to především místních řek a potoků. Na přehradách je situace příznivější. "Zásobní hladina má sice klesající tendenci, ale to je v tomto období normální," informovala mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Smaržová. "Pro srovnání - v roce 2003 ve stejném období byla hladina vody na přehradě Šance o 3,5 metrů níže, což je značný rozdíl." Zásobování obyvatelstva a průmyslu probíhá podle mluvčí bez omezení.

Koupání

Počasí s teplotami blížícími se ke třiceti stupňům má pokračovat i v následujících dnech. Nedá se proto předpokládat, že se kvalita i kvantita přírodních vod v kraji bude zlepšovat.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio